Bývalá ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku (MSPNM) SR Mária Machová vylučuje akýkoľvek únik informácií z pôdy jej ministerstva v súvislosti s privatizáciou Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).
Takisto Machová odmieta medializované vyjadrenia lídra opozičnej strany SMER Roberta Fica, že o prijatí či zamietnutí jedinej, napokon víťaznej ponuky, na kúpu 49-% SPP od konzorcia firiem Ruhrgas a Gaz de France sa mala radiť ako predsedníčka výberovej komisie s vtedajším vicepremiérom pre ekonomiku Ivanom Miklošom. „Ako ministerka privatizácie som mala dostatok kompetencií na to, aby som sama zvážila pozastavenia privatizácie a s nikým som sa nepotrebovala radiť,“ informovala dnes TASR Machová s tým, že napokon posledné slovo v predaji podniku mala aj tak vláda.
Svoju samostatnosť pri rozhodovaní o ponukách pri privatizácii SPP Machová odôvodňuje aj tým, že po otvorení ponúk miestnosť privatizačnej komisie neopustil nikto okrem samotného Fica, ktorý zverejnil novinárom informáciu o cene. Machová teda odmieta akékoľvek stretnutie s Miklošom počas zasadnutia komisie. „Neviem si predstaviť, že keby som sa takto správala pred komisiou, či by bol pán Fico o tejto skutočnosti mlčal dva roky,“ pokračuje Machová.
Exministerka tiež zdôrazňuje, že v stanovený termín predkladania finálnych ponúk na SPP bola MSPNM doručená nielen obálka s ponukou víťazného konzorcia Ruhrgas a Gaz de France, ale aj ďalšia obálka od iného investora, ktorý ale informoval len o nepredložení ponuky.
Rovnako pred médiami odmietol všetky podozrenia z úniku informácii pri privatizácii plynární aj terajší minister financií Ivan Mikloš. Podľa jeho hovorcu Petra Papanka, považuje Mikloš slová predsedu Smeru za prázdne a bez dôkazov.
Úrad špeciálneho prokurátora už začal minulý týždeň trestné stíhanie vo veci porušovania záväzných pravidiel v hospodárskom styku v súvislosti s privatizáciou SPP práve na podnet Fica. Dôsledkom úniku dôverných informácií ešte pred privatizáciou SPP v marci 2002 mal byť iba jeden záujemca o privatizáciu SPP a pokles ponúkanej ceny. Štát zinkasoval za 49 % akcií SPP 130 miliárd korún.