V USA sa vytvorilo v decembri minulého roka len 1 000 pracovných miest, čo je takmer o 150 000 nových pracovných príležitostí menej, než odhadovali analytici.
Minister financií John Snow však nehovoril o decembrových výsledkoch v raste zamestnanosti, ale poukázal na najnižšiu mieru nezamestnanosti za posledných 14 mesiacov, keď klesla z predchádzajúcich 5,9 % na decembrových 5,7 %.
O správe ministerstva práce povedal, že tá iba potvrdzuje povinnosť vlády, aby sa venovala tejto oblasti s rovnakou intenzitou ako doteraz.
Nízka tvorba nových pracovných miest v decembri súvisí s faktom, že v tomto mesiaci prišlo o zamestnanie 309 000 Američanov. Miera záujmu práceschopného obyvateľstva o zamestnanie sa však v poslednom období znížila zo 66,2 % na 66 %. Ak by k tomu nedošlo, potom by mali USA podľa ekonóma Iana Morrisa z americkej banky HSBC mieru nezamestnanosti okolo 7 %.
Finančné trhy boli výsledkami rastu zamestnanosti v USA v decembri rozčarované a začali kalkulovať s nevyhnutným rastom amerických úrokových mier, o ktorých by mal v dohľadnom čase rozhodnúť Federálny rezervný systém USA.
Súčasnú hospodársku a finančnú politiku Bieleho domu charakterizoval bývalý Bushov minister financií Paul O’Neill, že Bushov kabinet pripomína slepého muža v miestnosti plnej nepočujúcich. O’Neill prišiel o miesto v Bushovej vláde v roku 2002. Tento výrok odznel v jednom televíznom interview o knihe novinára Rona Suskina Cena oddanosti (The Price of Loyalty), ktorý uskutočnil početné rozhovory s ministrami a členmi užšieho štábu Bieleho domu. Okrem iného sa v nej uvádza, že medzi ministrami a prezidentom sa uskutočnilo málo konštruktívnych rozhovorov.