Francúzsko a Nemecko vyjadrili nesúhlas s rozhodnutím USA zabrániť firmám z týchto krajín súťažiť o primárne kontrakty v Iraku na obnovu krajiny. Spojené štáty americké totiž v utorok zverejnili plán obmedziť počet účastníkov súťaže o 26 primárnych kontraktov na obnovu Iraku v celkovej hodnote 18,6 mld. USD. Plán vylučuje zo súťaže krajiny ako Nemecko, Francúzsko a Rusko, ktoré boli proti vojne v Iraku.
Francúzsko vyhlásilo, že bude skúmať, či rozhodnutie USA je v súlade s medzinárodným právom. Nemecko oznámilo, že rozhodnutie Spojených štátov amerických nemôže akceptovať. Nemecký kancelár Gerhard Schröder však nepovedal, aké odvetné opatrenie by jeho krajina mohla uskutočniť. Predstavitelia Francúzska nechceli udalosť komentovať, pretože nechcú zhoršiť už aj tak naštrbené diplomatické vzťahy medzi USA a Francúzskom. Spomínané kontrakty pokrývajú oblasti energetiky, komunikácií, verejných budov, dopravy, verejných prác, bezpečnosti a práva.
Biely dom v stredu popoludní obhájil svoje rozhodnutie vylúčiť zo súťaže o iracké kontrakty niektoré krajiny slovami, že „je úplne správne vylúčiť krajiny, ktoré boli proti vojne v Iraku, zo súťaže o kontrakty v hodnote 18,6 mld. USD na obnovu krajiny“. Hovorca Bieleho domu Scott McClellan povedal, že rozhodnutie o vylúčení určitých krajín sa týka iba spomínaných rekonštrukčných fondov vo výške 18,6 mld. USD, ktoré schválil v novembri americký Kongres, avšak medzinárodná pomoc vo výške 13 mld. USD, prisľúbená na konferencii v Madride, „je otvorená pre širšiu medzinárodnú účasť“. Dodal, že firmy z krajín, ktoré sa nezúčastnia priamo povojnovej obnovy Iraku, majú možnosť vstúpiť ako subdodávatelia, ak si ich vyberú firmy, ktoré majú právo uchádzať sa o primárne kontrakty. Podľa slov McClellana sú primárne kontrakty v hodnote 18,6 mld. USD rezervované pre firmy z Iraku, USA a z krajín, ktoré sú koaličnými partnermi Spojených štátov amerických.