Novembrový vývoj spotrebiteľských cien, keď medzimesačná inflácia dosiahla 0,2 %, trh očakával a nepriniesol žiadne prekvapenie. Medziročná inflácia dosiahla 9,8 %, čo je najvyššia úroveň za tri a pol roka. Celková inflácia sa opäť dostala mimo odhadovaného pásma centrálnej banky, ktoré je 8,4 % až 9,7 %. „Z menového hľadiska by to nemalo predstavovať problém, pretože príčinou sú najmä nákladové faktory, predovšetkým administratívne vplyvy z januára a júla tohto roka,“ povedal analytik Slavie Capital Pavol Ondriska.
„Vývoj inflácie počas minulého mesiaca podobne ako aj v septembri a v októbri potvrdil, že infláciu v závere tohto kalendárneho roka ťahá jedine rast cien potravín,“ skonštatoval analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Ako povedal Ondriska, za novembrovým miernym medzimesačným nárastom spotrebiteľských cien stojí najmä sezónne zdraženie zeleniny a zvýšenie cien spracovaných potravín. „Proinflačným faktorom bola nová kategorizácia liečiv a zdravotníckych pomôcok zavedená 15. novembra,“ povedal Ondriska.
Ako dodal Ondriska, v decembri by mala medziročná dynamika inflácie mierne klesnúť. „V januári 2004, by sa napriek novej vlne zvyšovania regulovaných cien a zmeny dane z pridanej hodnoty, dynamika inflácie mala dostať pod hranicu 9 %,“ dodal. V dôsledku vianočných sviatkov očakáva Šmál ďalší rast cenovej hladiny, najmä potravín, ale aj ostatných voľne obchodovateľných tovarov. „Najvyšší nárast očakávame začiatkom budúceho roka,“ dodal. V poslednom mesiaci roka, by sa mala hodnota inflácie podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša vrátiť do odhadovaného koridoru Národnej banky Slovenska. Záver roka ovplyvní podľa Gábriša aj rast cien poistného automobilov. „V budúcom roku by sme sa mali dočkať poklesu miery inflácie,“ povedal. Inflácia by si podľa neho mala aj budúci rok zachovať svoj nákladový charakter.