Žilinský SAVAS, Hornonitrianske bane Prievidza, český ČEZ, ruský RAO UES, americký AES, rakúsky Verbund, nemecký E.ON, taliansky Enel, belgický Electrabel a britský International Power tvoria desiatku záujemcov o 49 % akcií a. s. Slovenské elektrárne.
TASR o tom informovali viaceré nemenované zdroje blízke privatizačnému procesu s tým, že prihlášky slovenských firiem ešte nemusia byť akceptované. Z pôvodných 8 záujemcov tak po znovuotvorení tendra zostalo v hre iba 5 západoeurópskych firiem, ktoré okrem slovenských podnikov doplnil aj americký AES, český ČEZ a ruský RAO UES. Dve naposledy menované spoločnosti pritom podľa dostupných informácií záujem prejavili o celé SE, vrátane jadrových aktív. Podľa jedného zo zdrojov je však jadro zaujímavé až pre tri spoločnosti, ich mená však odmietol konkretizovať.
Zo slovenských firiem záujem o kapitálový vstup do SE prejavili akciovky SAVAS so sídlom v Žiline a Hornonitrianske bane Prievidza. „Máme záujem o vodné a tepelné elektrárne,“ konštatoval dnes v rozhovore s TASR predseda predstavenstva a. s. SAVAS Milan Kurnocík. Záujem predovšetkým o vodné elektrárne súvisí podľa jeho slov s dlhoročným zámerom spoločnosti využiť vážsku vodnú cestu na prepojenie Baltského mora s Jadranským a Čiernym morom prostredníctvom rieky Dunaj. Na tomto zámere pracuje firma od roku 1994. Kapitálový vstup do elektrární by mali podľa M. Kurnocíka podporiť aj nemenovaní zahraniční investori.
Vedenie Hornonitrianskych baní sa zatiaľ k svojmu projektu nevyjadrilo.
Medzinárodná konzultačná spoločnosť PricewaterhouseCoopers (PWC), ktorá je poradcom vlády pre privatizáciu SE, vyhodnotí prihlášky 10 záujemcov do štvrtka tohto týždňa. Podľa Petra Mitku z PWC firmy, ktoré bude poradca považovať za nekvalifikované na kapitálový vstup do monopolného výrobcu elektriny na Slovensku, odporučí riadiacej komisii z tendra vyradiť. „Nedá sa vylúčiť, že pätica nových firiem sa preriedi,“ konštatoval dnes v rozhovore s TASR P. Mitka. Podľa dostupných informácií podmienky kvalifikácie nemusia splniť práve slovenské firmy.
Zníženie pôvodného počtu uchádzačov o tri súvisí podľa P. Mitku s aktuálnou finančnou situáciou bývalých záujemcov respektíve so zmenou ich vlastnej stratégie, v rámci ktorej s produkciou elektriny v krajinách strednej a východnej Európy momentálne nepočítajú.
Prihlásení investori budú môcť predbežné ponuky na kúpu 49 % akcií predložiť do 5. decembra tohto roka. Po odobrení zmien v zákone o doprivatizácii, ktorý v súčasnosti prerokúva slovenský parlament, nie je vylúčené, že vláda ponúkne investorom aj väčší balík akcií.
Samotný víťaz tendra by mal byť známy už v budúcom roku, pričom ukončenie celého procesu privatizácie, vrátane finančného plnenia, sa očakáva najneskôr do konca roka 2005. Okrem ceny dôležitým výberovým kritériom bude podľa ministra hospodárstva SR Pavla Ruska aj ochota budúceho akcionára elektrární dokončiť dva rozostavané bloky jadrovej elektrárne Mochovce.
SE sú dominantným výrobcom elektriny v SR s takmer 85-% podielom na trhu. Spoločnosť prevádzkuje dve jadrové, dve tepelné a zhruba 30 vodných elektrární so súhrnným výkonom 6 881 MW. Elektrárne dosiahli k 30. júnu 2003 neauditovaný nekonsolidovaný zisk 3,549 miliardy Sk.