Ruské úrady sa obávajú, že v 2. polroku 2003 čistý únik kapitálu z krajiny dosiahne vyše 13 miliárd USD (približne 468 miliárd Sk). Anglický denník Financial Times uvádza, že je to prudká zmena vo výške tohto odhadu v porovnaní s výsledkom v 1. polroku 2003.
Podľa analytikov kríza v tejto ruskej finančnej oblasti bola vyvolaná zatknutím bývalého šéfa ropného koncernu Jukos Michaila Chodorkovského. Túto domnienku potvrdil aj šéf úseku rastúcich trhov v ING Barings Philip Poole, ktorý povedal, že „Jukos bol primárnym faktorom v úniku kapitálu“ z Ruska.
Oleg Vjugin, ktorý je námestníkom predsedu Ruskej banky v rozhovore pre anglický denník Financial Times uviedol, že nemožno s určitosťou spájať zvýšený únik kapitálu s aférou okolo Jukosu.
Čistý únik kapitálu v prvom polroku dosiahol 4,6 miliardy USD a v druhom polroku bude asi 7,7 miliardy USD.
Jegor Gajdar, šéf Ústavu pre tranzitívnu ekonomiku a jeden z najuznávanejších ruských ekonómov v krajine povedal, že sa v Rusku v uplynulých štyroch rokoch zameriavalo úsilie na dosiahnutie kalkulovania. Jedným z najväčších úspechov súčasnej vlády bola zmena trendu, keď namiesto úniku kapitálu sa v prvom polroku dosiahol jeho návrat domov vo zvýšenom rozsahu.
Agentúra Standard & Poor’s v piatok varovala, že ak únik kapitálu z krajiny bude pokračovať, bude musieť znížiť rating Ruska.
Podľa nového šéfa Jukosu Simona Kukesa zatknutie Chodorkovského viedlo k zhoršeniu vyhliadok koncernu na výber vhodného partnera, s ktorým by sa dala rozvíjať ťažba na nových ešte nesprístupnených sibírskych ropných poliach. Kukes však svoj názor formuloval iným spôsobom. Povedal, že „má malú chuť na spojenie sa s nejakou medzinárodnou spoločnosťou“.
Predstavitelia amerických ropných spoločností ChevronTexaco a ExxonMobil, ktorí už rokovali s Chodorkovským o kúpe veľkého podielu v Jukose, vyčkávajú, ako sa prípad skončí. Súčasne však uviedli, že ich záujem o vstup do ruského ropného priemyslu aférou okolo Jukosu nepohasol.