Minister pôdospodárstva SR Zsolt Simon pripustil opodstatnenosť niektorých pripomienok Európskej komisie (EK) ohľadom pripravenosti slovenského agrosektora na vstup do Európskej únie. Ako povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii, Slovensko má čo doháňať či už v príprave Pôdohospodárskej platobnej agentúry alebo v budovaní informačného administratívneho a kontrolného systému IACS. Spôsobil to podľa neho nezáujem bývalého vedenia ministerstva a s tým spojené meškanie spustenia prác. Momentálne však práce na agentúre ako aj na informačnom systéme postupujú prísne podľa harmonogramu a minister nepripúšťa možnosť, že by ku dňu vstupu Slovensko nebolo pripravené čerpať peniaze z rozpočtu únie pre agrosektor.
EK okrem situácie v budovaní platobnej agentúry a systému IACS v pravidelnej hodnotiacej správe kritizuje aj stav slovenských potravinárskych spracovateľských podnikov. Podľa ministra mali podniky dostatok času a takisto možnosti prostredníctvom programu SAPARD pripraviť sa na technické normy platné v Európskej únii. „Nie je však v silách ministerstva, aby donútilo súkromné firmy investovať do modernizácie,“ konštatoval Simon. Podľa neho bolo rozhodnutie každého podniku neinvestovať do modernizácie dobrovoľné, pričom vedeli, že po vstupe do únie budú musieť ukončiť činnosť. Minister však tvrdí, že otázku potravinovej bezpečnosti nepovažuje za tak kritickú, ako ju označuje v správe EK a upozornil, že Slovensko bude po vstupe do EÚ bez problémov sebestačné v spracovaní poľnohospodárskej produkcie.
Na druhej strane však správa komisie neuvádza problémy s budovaním veterinárnych kontrolných úsekov na stanovených colných priechodoch. Na východnej hranici síce práce pokračujú bez problémov, iná je však situácia na bratislavskom letisku. Podľa ministra totiž do vstupu Slovenska do Európskej únie určite na Letisku Milana Rastislava Štefánika predpísané veterinárne kontroly fungovať nebudú. To znamená, že cez bratislavské letisko sa nebudú môcť z tretích krajín dovážať žiadne agropotravinárske produkty. Simon však tvrdí, že to nebude problém, pretože v súčasnosti sa letisko na dovoz týchto produktov využíva len minimálne a aj únia sa zameriava predovšetkým na veterinárne zabezpečenie východnej hranice.