ČLÁNOK




Visa prekonala hranicu jedného milióna čipových kariet v regióne strednej a východnej Európy
5. novembra 2003

Asociácia Visa International dnes informovala, že členské banky Visa v regióne strednej a východnej Európy dosiahli pri prechode na čip významnú hranicu – jeden milión čipových kariet. Členské banky v Slovenskej republike, Poľsku, Estónsku, Maďarsku, Kazachstane, Lotyšsku, Litve, Rusku a Českej republike spoločne vydali viac ako 1 milión čipových kariet s logom Visa a Visa Electron. Tento míľnik demonštruje vedúcu pozíciu spoločnosti Visa pri presadzovaní čipovej technológie a je dôkazom, že členské banky Visa prinášajú svojim klientom najbezpečnejšie a najpokročilejšie platobné nástroje.

„Prechod na čipovú technológiu prináša spotrebiteľom, obchodníkom a finančným inštitúciám výhody v podobe vyššej miery pohodlia, bezpečnosti a flexibility. Okrem toho sú všetky čipové karty Visa vydávané v globálnom štandarde EMV (Europay-MasterCard-Visa), čo zabezpečuje držiteľom ich funkčnosť na celom svete. Na Slovensku spolupracuje Visa v oblasti čipovej technológie s VÚB bankou, ktorá realizovala prvú čipovú transakciu na Slovensku v januári 2003, a s ČSOB, prvou bankou na Slovensku, ktorá začala vydávať čipové karty Visa Electron v júni tohto roku. ČSOB očakáva, že v roku 2003 vydá celkovo až 20 000 čipových kariet,“ komentuje Miloslav Kozler, regionálny manažér asociácie Visa pre Slovenskú republiku.

„Prechod na čip má pre Slovenskú republiku ešte väčší význam vzhľadom k vstupu do EÚ. Únia si ako dátum prechodu na čip vytýčila 1. január 2005. Skutočnosť, že naše členské banky už nastúpili na cestu migrácie je teda pozitívnym signálom svedčiacim o tom, že budúci rok vstúpia do regiónu ako rovnocenní partneri bánk v EÚ,“ dodal Miloslav Kozler.

Spoločne s finančnými inštitúciami a partnermi v oblasti technológie a priemyslu vyvíja Visa International množstvo významných iniciatív prostredníctvom svojho programu Smart Breakthrough, ktorý realizuje v regióne strednej a výchovnej Európy ako aj v celosvetovom meradle. Cieľom programu je podporiť členské banky pri osvojovaní čipovej technológie a urýchliť migráciu. K dnešnému dňu je k dispozícii celý rad nízkonákladových čipových kariet Visa v rozsahu od jednoduchých platobných kariet s jednou aplikáciou až po karty s viacerými aplikáciami GlobalPlatform na báze Java. Banky môžu v súčasnosti využiť programy vnútornej (in-house) personalizácie kariet v rámci spoločnej iniciatívy spoločností Visa, Datacard a UbiQ.

Kľúčovým obchodným faktorom pri zavádzaní čipových kariet je úroveň bezpečnosti, ktorú ponúkajú bankám, držiteľom kariet a obchodníkom. Na mieste predaja sa čipové karty vložia do terminálu, nestačí len prejsť kartu cez čítačku ako pri kartách s magnetickým pruhom. Kopírovanie čipu s informáciami o držiteľovi karty je neobyčajne náročné, takže karta ponúka vyššiu mieru ochrany proti falšovateľom a podvodníkom. Mnohé európske krajiny zavádzajú potvrdzovanie identity držiteľa karty prostredníctvom PIN kódu namiesto podpisu.

Čipová technológia navyše dokáže urýchliť čas transakcie. Kartové terminály v súčasnosti pri tradičných kartách s magnetickým prúžkom kontaktujú pri autorizácii platby banku alebo inú organizáciu, ktorá kartu vydala. Čipová karta dokáže transakcie autorizovať samostatne a potvrdiť PIN držiteľa karty prostredníctvom kartového terminálu na mieste predaja – ušetrí to čas, urýchli transakciu a skráti rady pri pokladniach. Počet takýchto rýchlejších transakcií autorizovaných samotnou kartou sa časom zvýši.

Držitelia kariet a banky budú mať zároveň možnosť využiť výhody multifunkčnosti, ktorou sa čipové karty vyznačujú. Banky môžu pomocou karty s jedným čipom zabezpečiť široký rozsah rôznych platobných a bankových aplikácií – každá z nich je prispôsobiteľná na mieru potrebám individuálneho zákazníka. K možným aplikáciám patria napríklad lojálne programy, identifikačné dáta, kontrola prístupu a poisťovacie zmluvy. Každú aplikáciu je možné riadiť a upravovať, alebo sa nové aplikácie pridávajú na čip karty aj neskôr po jej vydaní. Banky majú možnosť spojiť svoje sily s potenciálnymi obchodnými partnermi ako sú napríklad maloobchodníci, telekomunikačné spoločnosti alebo prepravcovia, a ponúkať na kartách ich špecifické aplikácie.

V súčasnosti členské banky Visa vydali v regióne CEMEA (Stredná a východná Európa, Blízky východ a Afrika) spoločne už viac ako 1,5 milióna čipových kariet. Asociácia Visa odhaduje, že jej členské banky do konca roka vydajú celkovo 115 miliónov čipových kariet, čím prinesú výhody čipovej technológie v podobe bezpečnosti, rýchlosti a pohodlia čoraz širšej skupine spotrebiteľov na celom svete.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS