Daňová reforma síce podporuje ekonomický rast, znižuje však jeho udržateľnosť. Na seminári Riziká a dopady daňovej reformy, to uviedol Pavol Kárász z Prognostického ústavu SAV.
„Zvýšenie nepriamych daní spôsobí znižovanie domáceho dopytu. Keď hospodárstvo nebude ťahané dopytom, musí ho potiahnuť zahraničný obchod,“ uviedol. V tejto súvislosti však vidí riziko, keďže obchodní partneri Slovenska sú v recesii. Ako ďalej upozornil, riziká daňovej reformy sa buď prehliadajú alebo sa o nich nehovorí. „Nie je tiež snaha ich minimalizovať,“ doplnil.
Podľa primátora Prešova Milana Benča, daňová reforma zvýši rozdiely v zaostávajúcich regiónoch Slovenska za centrom. „Vlastný rozvoj regiónov je slabý, lebo nie je kúpna sila, sú nízke príjmy domácností a nie je na investície, turistiku, či kultúru,“ uviedol. Jednotná sadzba DPH podľa neho nie je problém pre pár percent špičkovo zarábajúcich a časť novotvoriacej sa strednej vrstvy. V regiónoch však pre 40 % obyvateľov bude vážnym problémom.
Daňová reforma má preniesť váhu z priamych daní na nepriame. Od januára zavádza jednotnú 19-% sadzbu DPH, ako aj rovnú 19-% daň z príjmov fyzických a právnických osôb. Oba najdôležitejšie zákony už schválil parlament. Zákon o dani z príjmov však ešte čaká na podpis prezidenta.