Minimálne dve tretiny irackého zahraničného dlhu treba podľa Svetovej banky (SB) krajine odpustiť, inak nebude možné Irak znovu náležite vybudovať.
Dlh Iraku odhadujú experti na 120 miliárd USD. Z toho asi 40 miliárd USD dlhuje táto ázijská krajina Parížskemu klubu veriteľov, ktorý zastupuje 19 priemyselných štátov. Ďalšie financie z uvedeného dlhu musí Irak splatiť arabským štátom a krajinám bývalého Sovietskeho zväzu.
Podobné odpísanie dlhu pomohlo v predchádzajúcich rokoch aj bývalej Juhoslávii. Tej boli odpustené dve tretiny zahraničných záväzkov potom, čo prezidenta Slobodana Miloševiča zosadili z jeho postu.
Skupina G-7 minulý mesiac avizovala, že podmienky splácania dlhu chce vyriešiť najneskôr do konca roka 2004. Irak bude zatiaľ dostávať financie potrebné na vybudovanie krajiny, pravdepodobne však pôjde o granty namiesto úverov. Svet sa chce totiž vyhnúť ďalšiemu zadlženiu krajiny.
Irak sa vzhľadom na veľkosť hrubého domáceho produktu (HDP) na jedného obyvateľa a výšku svojich zahraničných dlhov stal najzadlženejším štátom sveta.
Informovala o tom agentúra Reuters.