Zvýšenie minimálnej mzdy na 6 080 Sk, čo je zhruba nárast o 10 %, bude predstavovať zvýšenie nákladov zamestnávateľov o takmer 10 % v nominálnom vyjadrení. V reálnom vyjadrení to predstavuje zvýšenie nákladov o 2 až 3 %. „Keďže od 1. januára budúceho roku sa majú znížiť odvody o 3 %, reálny vplyv pre zamestnávateľa bude nulový,“ skonštatoval po rokovaní vlády štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Miroslav Beblavý.
Požiadavky odborárov na zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 6 760 Sk pokladá ministerstvo práce za vecne nesprávne, v neprospech ľudí. Minimálna mzda je totiž najvyššia od vzniku SR a jej ďalšie zvyšovanie v období vysokej nezamestnanosti by mohlo viesť k znižovaniu zamestnanosti. „Myslíme si, že by bolo nebezpečné ohroziť trend poklesu nezamestnanosti, ktorý nastal od konca minulého roka,“ dodal Beblavý. Ako uzavrel, schválená výška minimálnej mzdy je na hrane ohrozenia ekonomiky, ďalej by už vláda nebola ochotná ísť.
Vláda v stredu rozhodla o zvýšení minimálnej mzdy od októbra. Doteraz táto suma predstavovala 5 570 Sk. Najnižšia prípustná hodinová sadzba pre zamestnanca tak vzrastie z 32 Sk na 35 Sk. O koeficiente, podľa ktorého by sa mali najnižšie mzdy v tomto roku zvyšovať na 6 080 Sk, rozhodla vláda ešte v polovici júla. Ministri tak vtedy podporili výraznejšie zvýšenie minimálnych miezd, keďže podľa alternatívneho návrhu ministerstva mala vzrásť len na 5 950 Sk. Minimálnu mzdu v súčasnosti dostáva asi jedno percento všetkých zamestnancov na Slovensku.