Viceguvernér Ruskej banky, centrálnej banky krajiny, Oleg Vjugin na jesennom rokovaní Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu v Dubaji vyhlásil, že rubeľ bude mať plávajúci kurz po tom, čo sa preň splnia potrebné podmienky.
Vjugin uviedol, že dubajské komuniké guvernérov centrálnych bánk siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta, v ktorom sa hovorí, aby veľké krajiny uvoľnili výmenné kurzy svojich mien, sa nevzťahuje na Rusko. Dodal však kurzy mien, ktoré by plne záviseli len od trhu, sú ideálom a abstrakciou. „Pravda sa nachádza niekde v strede,“ povedal bankár a dodal, že Rusko nemá pevne stanovený kurz a že sa ruská vláda nepokúša poskytovať domácemu priemyslu mimoriadnu ochranu prostredníctvom kurzovej politiky.
Vjugin povedal, že Ruská banka nevylučuje, že na budúci rok dôjde k „voľnejšiemu plávajúcemu kurzu rubľa“ a možno aj k „jeho úplne voľnému kurzu“. Dôjde k tomu len v tom prípade, ak sa účinne prejaví stabilizačný fond, v ktorom sa od budúceho roku budú zhromažďovať prostriedky z nadbytočnej peňažnej hotovosti.
Hovoriť o nejakom termíne pre realizáciu tohto opatrenia je predčasné. Ak by k tomu došlo v terajšej situácii, domnieva sa Vjugin, všetky vnútorné makroekonomické ukazovatele by v plnej miere záviseli od ceny ropy na svetovom trhu. Bolo by to riziko, ktoré by v nijakom prípade nebolo v súlade so záujmami národnej bezpečnosti.
V Rusku by devízové rezervy mali rásť aj na budúci rok. Podľa terajších odhadov Ruskej banky by mali na budúci rok dosiahnuť ekvivalent 65 miliárd USD. V súčasnosti sú jej devízové rezervy 62 miliárd USD. Od obdobia finančnej krízy v roku 1988 vzrástli o vyše 50 miliárd USD.
Informoval ruský internetový denník Gazeta.ru.