Newyorská burza cenných papierov (NYSE), ktorá je najväčšou, najslávnejšou a najvplyvnejšou burzou na svete, predstavuje štát v štáte. Od začiatku 30. rokov minulého storočia má štatút organizácie so samoregulujúcimi právomocami (SRO). NYSE stanovuje pravidlá hry nielen sama sebe, ale aj 1 366 svojim členom a 2 746 podnikom, zapísaným do jej zoznamu.
NYSE má právo pravidlá nielen určovať, ale ich aj kontrolovať a za ich porušenie vymeriavať pokuty. Burza to aj robí. Postihuje insiderské obchody, nedodržiavanie štandardov platných pre kótované firmy na burze a iné priestupky.
Nezávislosť a samostatnosť NYSE ohrozuje jej šéf Richard Grasso svojou nenásytnosťou. V minulom roku si nechal schváliť a vyplatiť príjem 10,6 milióna USD, kým jeho dvaja zástupcovia dostali po 2,95 milióna USD. Grassovi však jeho príjem nestačil. V lete tohto roku zrušil svoju zmluvu s NYSE, ktorej platnosť mala skončiť v roku 2005 a nechal si vyplatiť 140 miliónov USD ako „nároky na dôchodok a iné náhrady“. Súčasne podpísal novú dohodu s NYSE a svoj pracovný úväzok predĺžil do roku 2007. Grasso si v novej zmluve zabezpečil odstupné 48 miliónov USD. O tejto klauzule nevedeli ani všetci členovia dozornej rady burzy. Ak by sa do prípadu nezamiešal SEC, nikdy by sa o nich verejnosť nedozvedela.
Tlak amerického burzového dohľadu SEC je však veľmi silný. Argumentuje, že ak niekto má právo stanovovať nejaké pravidlá sebe a iným, musí byť schopný ich aj sám dodržiavať. Ak to nedokáže, potom sa o to musí postarať iná inštitúcia. Podľa analytikov snahou SEC je zrušiť NYSE postavenie „štátu v štáte“ a podriadiť ju kontrole zvonku. Ak sa mu to nepodarí, potom by chcel dosiahnuť, aby NYSE prestala byť pre svoje vedenie samoobslužným bankomatom.
Informoval rakúsky denník Die Presse.