Firmy zo strednej a východnej Európy (SVE) nie sú pripravené na vstup do Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z prieskumu asociácie európskych obchodných a priemyselných komôr Eurochambres medzi 3 800 firmami. Oznámila to poradenská spoločnosť Deloitte and Touche.
Kým 60 % firiem vidí svoju budúcnosť v EÚ optimisticky, mnohé z nich sa vôbec neusilujú zbierať informácie o zákonoch EÚ, hoci po vstupe sa budú musieť podľa nich riadiť. Z prieskumu vyplýva, že 50 % opýtaných firiem doteraz nevyvinulo žiadne úsilie na prijatie predpisov EÚ. Iba 8 % podnikov sa plne riadi reguláciami EÚ, 50 % sú čiastočne informované, pričom 28 % nemá podľa vlastných slov žiadne informácie o súčasnej legislatíve v EÚ.
Najlepšie informované sú slovinské firmy. V Maďarsku je dobre informovaných o zákonoch EÚ iba 10 % firiem, 43 % má čiastočné informácie, 28 % nemá žiadne, pričom 10 % sa ani neusiluje informácie získať. Spomedzi jednotlivých spoločností majú lepšie informácie o európskych zákonoch väčšie firmy, ktoré exportujú na trhy EÚ, než tie podniky, ktoré predávajú predovšetkým na svojich domácich trhoch.
Väčšina opýtaných firiem nemá jasnú predstavu o tom, koľko ich bude dodržiavanie predpisov EÚ stáť, pričom iba 11 % respondentov si pripravilo v tejto súvislosti rozpočet. Väčšina firiem, teda 56 %, sa domnieva, že náklady na prispôsobenie sa predpisom EÚ, budú nižšie ako 500 tis. eur. Asi 83 % firiem si myslí, že náklady neprekročia 1,5 mil. eur. Prieskum ďalej ukázal, že podniky v ČR majú čo doháňať, keďže 24 % firiem neurobilo vôbec nič pre prípravu na existenciu na spoločnom európskom trhu.