Slovenskú sporiteľňu vždy spájali obyvatelia Slovenska hlavne s finančnými produktmi, určenými na zhodnotenie nasporených peňazí. Koniec-koncov, na čo iné by taká „sporiteľňa“ mohla slúžiť, keď nie priamo na „sporenie“, však?
Vstup jednej z najsilnejších finančných skupín Európy, rakúskej skupiny Erste Bank priniesol do podnikania Slovenskej sporiteľne nové impulzy. Zo sporiteľne sa stala moderná univerzálna banka. A „sporenie obyvateľstva“ /aký to krásny výraz rokov minulých:)) dostalo nielen nový „modročervený šat“, ale najmä: Celkom nový rozlet v podobe moderných produktov, ktoré dokážu financie nielen ukladať a chrániť, ale v prvom rade skutočne zhodnocovať!
Jedným z najvýhodnejších spôsobov zhodnocovania peňazí je kolektívne investovanie. Naskočili vám zimomriavky? Máte pocit že o „niečom podobnom“ už ste predsa počuli a nie práve v najlichotivejších súvislostiach? Otvorte oči!
Vo svete patrí práve táto forma investovania už niekoľko desaťročí k obľúbeným alternatívnym možnostiam, prostredníctvom ktorých sa obvykle dosahujú vyššie výnosy ako u bežne ponúkaných bankových produktov, a to častokrát až o niekoľko percentuálnych bodov ročne! Čiže keď napríklad na bežnom účte získate aktuálne úročenie oscilujúce okolo 1% na vkladnej knižke alebo termínovanom účte približne 2-4%, pri podielových fondoch nie je neobvyklá ani 5 až 10% 12-mesačná výkonnosť fondu!
Záujem o investovanie do podielových fondov sa zvýšil hlavne po výraznom poklese úrokových sadzieb u tradičných vkladových produktov. No ale veď predchádzajúce porovnanie úročenia vkladov a reálnej šance skutočného zhodnotenia prostriedkov asi stojí za úvahu, nie?
O popularite podielových SPOROfondov Slovenskej sporiteľne svedčí aj skutočnosť, že od začiatku tohto roka sa do podielových fondov investovalo celkom 8,5 miliardy Sk, pričom takmer každá tretia koruna bola vložená práve do podielových fondov SPORO. Pri zhodnocovaní prostriedkov klientov patrí práve spoločnosť Asset Management Slovenskej sporiteľne stabilne k najlepším na našom trhu.
Ako to vlastne funguje? Na čom vlastne „zarábam“? A /len tak mimochodom:)) aké mám garancie? Poďme pekne po poriadku:
Čo môže získať každý, kto investuje do podielového fondu?
V prvom rade je to raz za rok výnos z majetku vo výške podielu na výnosoch z cenných papierov. Pri predaji svojich podielových listov je to navyše možnosť získať kapitálový výnos, t. j. rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou podielov. Investovanie do podielových fondov prináša klientom dokonca daňové výhody /ak napríklad uplynie medzi nákupom a predajom vašej investície obdobie viac ako troch rokov, neplatíte z kapitálového výnosu daň z príjmu! Poznáte viacero možností – samozrejme legálnych – ako zarobiť a neplatiť dane?:)
.
Fajn, a tie garancie?
Nuž, v prípade podielových fondov je potrebné zohľadňovať najmä finančnú silu správcu fondu a depozitára. Asset Management Slovenskej sporiteľne ako 100 % dcérska spoločnosť Slovenskej sporiteľne profesionálne spravuje investované peňažné prostriedky svojich klientov v štyroch rôznych podielových fondoch SPORO.
Navyše: Asset Management Slovenskej sporiteľne podlieha prísnej kontrole silného a stabilného depozitára, akým je Slovenská sporiteľňa a dohľadu Úradu pre finančný trh. Činnosť spoločnosti sa riadi pravidlami prijatými Asociáciou správcovských spoločností. Dôležitým ukazovateľom je tiež vysoká likvidita investovaných peňazí. Znamená to, že ak potrebujete mať vaše peniaze k dispozícii pred termínom, ktorý ste pôvodne plánovali, vaše podielové listy od vás odkúpi Asset Management Slovenskej sporiteľne prostredníctvom ktorejkoľvek pobočky Slovenskej sporiteľne. Pri investovaní prostredníctvom podielových fondov vám nikto vopred nepovie ani nezaručí, či získate 2, 5 alebo 15%. Finančná stabilita, história zakladateľov a správcu a v neposlednom rade aj história už dosiahnutých výnosov vám minimálne signalizuje, či vaše prostriedky zverujete skutočným odborníkom.
Ako si však vybrať?
Výška očakávaných výnosov závisí od vybratej investičnej stratégie. Od tejto stratégie, ktorá je definovaná v štatúte fondu, závisí miera rizika, ktorá ovplyvňuje očakávanú výšku výnosov. Mieru rizika môže účinne obmedziť najmä dodržanie odporúčanej doby investovania.
Relatívne najnižšie investičné riziko a výnosy dosahujú fondy, ktoré investujú do
dlhopisov alebo štátnych pokladničných poukážok. Investičné riziko a očakávané
výnosy sa zvyšujujú rastom podielu akcií v portfóliu, ktoré fond spravuje. Vzhľadom na to, že ponuka SPOROfondov je rôznorodá, vybrať si dokáže skutočne každý.
A možno ešte také „drobné“ upozornenie na záver:
Na základe prijatej legislatívy sa od 1. januára 2004 ruší vkladový vzťah pri vkladoch na doručiteľa, t. j. vkladový vzťah týkajúci sa tzv. anonymných vkladov. Zároveň sa od tohto termínu prestanú úročiť všetky anonymné vkladné knižky a anonymné vkladové listy. Nárok na výplatu zostatku zrušeného vkladu si bude možné v bankách uplatniť počas trojročnej premlčacej lehoty. Ak teda máte zriadenú anonymnú vkladnú knižku, či zakúpený anonymný vkladový list, je najvyšší čas zamyslieť sa, na aký iný bankový produkt s výhodnejším úročením ho previesť.
Jedným zo spôsobov, ako tento problém výhodne vyriešiť, je práve možnosť získať nové, neštandardné spôsoby zhodnotenia finančných prostriedkov zo Slovenskej sporiteľne. Jednou z moderných a atraktívnych možností je práve investovanie do SPOROfondov.
„Výkonnosť fondu v minulosti nie je určujúcim faktorom jeho budúcej výkonnosti. Hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rovnako rásť ako klesať.“