Spoločnosti Apple a IBM na základe svojho nového strategického partnerstva predstavili prvý 64-bitový procesor pre desktopy na svete. Jeho meno je PowerPC G5 a ide o procesor obsahujúci špičkovú a oceňovanú architektúru POWER v úprave pre osobné počítače. Procesor PowerPC G5 je srdcom najnovšieho systému Power Mac G5, ktorý sa tak stal najrýchlejším osobným počítačom na svete.
„PowerPC G5 je iný než ostatné procesory používané pre stolné počítače- teraz sa navyše stal srdcom a dušou každého nového systému Power Mac G5, najrýchlejšieho osobného počítača na svete,“ hovorí Steve Jobs, výkonný riaditeľ spoločnosti Apple. „IBM disponuje najpokročilejšou čipovou architektúrou a výrobnými procesmi na planéte. Sme na začiatku dlhodobého a plodného partnerstva.“
„Pokiaľ sa iní výrobcovia čipov snažia rozbehnúť svoje 64-bitové serverové čipy na frekvencii 1 GHz, IBM dodáva pre spoločnosť Apple 64-bitový procesor PowerPC s frekvenciou 2 GHz pre stolné počítače,“ uvádza John Kelly, prvý viceprezident a riaditeľ skupiny IBM Technology Group. „Počítač Power Mac G5 vznikol vďaka špičkovej pozícii spoločnosti Apple na poli noviniek a inovácií, a neprekonanej procesorovej technológii IBM. Predstavuje ukážku technologického pokroku, aký bude slúžiť zákazníkom vďaka nášmu silnému partnerstvu aj v budúcnosti.“
Procesor PowerPC G5 je vybavený novým progresívnym procesorovým rozhraním s taktovacou frekvenciou 1 GHz, ktoré zabezpečuje rýchly prenos informácií systémovému radiču G5. Rozhranie poskytuje procesoru dosiaľ najvyššiu šírku pásma 8 GB/s (gigabajtov za sekundu), čo umožňuje preniesť napríklad celovečerný film za menej než jednu sekundu. Systém vznikol s cieľom prehĺbiť náskok počítačov Apple v oblasti grafiky a videa. Architektúra PowerPC G5 podporuje popri vznikajúcich 64-bitových aplikáciách aj existujúce 32-bitové aplikácie, čo predstavuje úsporu nákladov tak pre používateľov, ako aj vývojárov softvéru.
Ďalším výsledkom tohto nového strategického partnerstva medzi spoločnosťami Apple a IBM je systémový radič G5, patriaci medzi najrýchlejšie špecializované obvody (ASIC) v odvetví. Obsahuje niekoľko vysokorýchlostných rozhraní – procesorové rozhranie taktované na 1 GHz, 128-bitové rozhranie pre pamäť DDR s frekvenciou 400 MHz, rozhranie HyperTransport z frekvenciou 800 MHz a grafické rozhranie AGP 8x.