Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Wim Duisenberg uviedol, že štáty eurozóny musia podporiť hospodársky rast aktívnymi reformami. Jeho vystúpenie z časti schladilo nádeje finančných trhov na ďalšie skoré znížene úrokových sadzieb. Duisenberg povedal, že od minulého mesiaca, kedy ECB razantne uvoľnila menovú politiku, sa inflačný výhľad regiónu v podstate nezmenil. Vo svojom štvrtkovom prejave však upozornil, že tvorcovia menovej politiky budú situáciu aj naďalej pozorne sledovať.
Neduživý hospodársky rast a výrazné posilnenie eura zvyšujú tlak na vlády členských krajín eurozóny, aby presadili ekonomické reformy a liberalizáciu na trhu práce. Reformy by rovnako pomohli prekonať nervozitu investorov a spotrebiteľov. „V dobe nepresvedčivého ekonomického rastu a silnejúcej hodnoty eura sú štrukturálne reformy stále naliehavejšie,“ povedal prezident ECB. „Menová politika nemôže sama zabezpečiť trvalý a udržateľný rast a zamestnanosť v eurozóne.“
ECB znížila na začiatku júna kľúčovú sadzbu pre refinančné operácie o 50 bázických bodov na historické minimum 2 %. Ekonómovia však predpokladajú, že sa menová politika počas roku ďalej uvoľní. Prieskum Reuters tento týždeň ukázal, že od budúceho zasadania ECB analytici neočakávajú revíziu úrokových sadzieb. Prípadnú redukcia sadzieb predpokladajú až v septembri.