Banka pre medzinárodné platby (Bank for International Settlements – BIS) oznámila, že svetová ekonomika uviazla „v nepríjemnom mäkkom bode“, pričom deflácia a oslabovanie dolára predstavujú nové hrozby pre už aj tak slabý proces hospodárskeho oživovania. Aby sa zabezpečilo dlhodobé ekonomické zotavenie vo svete, Ázia a Európa by mali začať výrazne posilňovať svoj rast domáceho dopytu, keďže Spojené štáty americké sú podľa BIS už takmer desaťročie „neprimerane veľkým zdrojom rastu svetového dopytu“. „V Ázii by sa teda malo umožniť zhodnocovanie mien a malo by sa vyhnúť stratégiám podporovania ekonomického rastu prostredníctvom exportu. V kontinentálnej Európe by sa mali implementovať štrukturálne reformy, ktoré umožnia priemyselnému sektoru flexibilne reagovať na posilnenie eura,“ informovala BIS.
Obdobie jedného roka, ktoré sa skončilo v marci 2003, sa vyznačovalo ekonomickými sklamaniami, pričom neexistuje žiaden jasný dôkaz o rozhodnom zlepšení v rámci makroekonomických trendov. BIS uviedla, že ekonomické perspektívy USA sú nejasné, potenciál Európy oslabil a vyhliadky Japonska sú zmiešané. V ostatných ázijských krajinách zasiahlo ekonomiky šírenie vírusu SARS, no v tranzitívnych ekonomikách Latinskej Ameriky, Afriky a strednej a východnej Európy sú vyhliadky priaznivejšie.
BIS taktiež uviedla, že americký dolár čelí väčšiemu počtu rizikových faktorov, vplývajúcich na jeho oslabovanie, než v 80. rokoch, no podporiť by ho mohol vyšší rast produktivity v USA. Svetový bankový systém sa podľa BIS výrazne zotavuje z dlhodobého ekonomického útlmu, avšak BIS upozorňuje na mnohé riziká, ak bude útlm pokračovať dlhšie obdobie. Hoci sa bankám v mnohých prípadoch podarilo predať investorom slabé aktíva, ktoré by im spôsobili škody počas útlmu na trhu, stále majú značné rizikové pohľadávky, predovšetkým u firiem zo slabých sektorov, ako sú médiá, telekomunikácie, cestovný ruch a informačné technológie. Ako ďalej informovala BIS, euro si môže získavať čoraz väčšiu obľubu u centrálnych bánk ako rezervná mena, ale ešte potrvá určitý čas, kým v úlohe hlavnej rezervnej meny preberie miesto dolára.