Aktuálne údaje o rozdelení hrubého disponibilného dôchodku v prvom štvrťroku podľa Národnej banky Slovenska (NBS) naznačujú ďalšie znižovanie sklonu k úsporám v prospech spotreby. Vývoj štruktúry hrubého domáceho produktu (HDP), doterajší cenový vývoj a jeho predikcie pritom nenaznačujú formovanie dopytových inflačných tlakov, nežiaduce sekundárne efekty by nemalo priniesť ani zvýšenie spotrebných daní. Aj vzhľadom na to považuje NBS súčasnú úroveň úrokových sadzieb za primeranú a v júni úrokové sadzby nezmenila. Informoval o tom vedúci tlačového oddelenia Ivan Paška.
Mierne zníženie medziročnej dynamiky celkovej inflácie, ako aj stabilizovaný vývoj jadrovej inflácie boli v máji súlade s očakávaniami NBS. „Cenový vývoj naďalej neindikuje existenciu dopytových inflačných tlakov, postupne doznievajú sekundárne efekty úprav regulovaných cien a nepriamych daní zo začiatku roka,“ uvádza sa v správe NBS.
Podľa predbežných údajov rástla slovenská ekonomika v prvom štvrťroku o 4,1 %. Priaznivo na ekonomický rast pôsobil predovšetkým kladný príspevok čistého exportu, ovplyvnený najmä vysokou dynamikou exportu tovarov a služieb. Prorastový vplyv na vývoj HDP mala v rámci domáceho dopytu aj konečná spotreba domácností, ktorej rast sa však v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami spomalil približne na polovicu. Súviselo to s dopadom úprav regulovaných cien a nepriamych daní na kúpyschopný dopyt a infláciu. Spolu so zmiernením rastu nominálnych miezd tak počas kvartálu mierne poklesla reálna mzda. Rast HDP bol na druhej strane tlmený poklesom konečnej spotreby verejnej správy a znížením tvorby hrubého fixného kapitálu.
Banková rada NBS schválila aj pravidlá riadenia devízových rezerv NBS – tzv. Rule Book. Rule Book predstavuje súhrn zásad a pravidiel, ktorými sa vymedzuje pôsobenie NBS na svetových finančných a kapitálových trhoch, definuje metódy riadenia jednotlivých druhov rizík a určuje rozdelenie právomoci a zodpovednosti pri správe devízových rezerv.