ČLÁNOK




Vzduchovky z Dubnice
8. júna 2003

Česká zbrojovka (ČZ) Uherský Brod, a. s., podpísala zmluvu o presune výroby a dodávkach systémov vzduchových pušiek Slavia so slovenskou spoločnosťou ZVS Holding, a. s. Na ročnej produkcii 40-tisíc vzduchoviek sa bude podieľať približne 50 zamestnancov ZVS Holdingu.

Uherskobrodská Česká zbrojovka hľadala partnera, s ktorým by mohla uzavrieť zmluvu na výrobu vzduchoviek typu Slavia 625, Slavia 630 a Slavia 631 dlhší čas. Vo výberovom konaní nakoniec zvíťazila slovenská zbrojovka ZVS Holding, ktorá sídli v Dubnici nad Váhom. Čo bolo príčinou úspechu zbrojárov z Dubnice?

„Jedným z kľúčových kritérií výberu sa stala kvalita výroby. V audite na systém manažmentu kvality vyšiel ako najlepší partner ZVS Holding,“ konštatuje hovorca spoločnosti Česká zbrojovka Uherský Brod, a. s., Milan Morkus. Pri výbere zohrali úlohu aj ďalšie charakteristiky, ako je dopravná blízkosť, ktorá prináša výhody v systéme logistiky, lacnejšia pracovná sila na Slovensku a tradícia zbrojárskej výroby. „Kvalita výroby je však v tomto kontexte prvoradá. Organizácia výroby a pracovných síl je záležitosťou ZVS Holdingu, my požadujeme dohodnutú kvalitu v zmysle podmienok zmluvy,“ zdôrazňuje M. Morkus.

Vzájomná dôvera

Česká zbrojovka poskytne slovenskému partnerovi know-how. Súčasne mu prenajme stroje a zariadenia, dodá všetku dokumentáciu a zaškolí zamestnancov. Zaškoľovanie sa v uherskobrodskom závode začalo už v apríli. Zavádzanie výroby v Dubnici charakterizujú dve etapy. V prvej fáze (apríl – máj) zvyšuje Česká zbrojovka výrobu vzduchoviek z dôvodu predzásobenia. „S výrobou prvých súčiastok do vzduchoviek sme začali 19. mája 2003. Podľa vyjadrenia pracovníkov Českej zbrojovky manažment z uherskobrodského závodu nemá obavy zo zvládnutia tejto výroby na Slovensku. Pri zaškoľovaní si niektorí naši pracovníci viedli tak dobre, že dostali ponuku pracovať pre ČZ,“ smeje sa generálny riaditeľ ZVS Holding, a. s., Dubnica Miroslav Solava. Celá produkcia vzduchoviek z ČZ sa do Dubnice presunie v druhej etape podľa plánu do konca tohto roka.

Kontrahované vzduchovky charakterizuje ľahká obsluha, jednoduchá údržba, stopercentná zameniteľnosť súčiastok a nekomplikované užívanie. Svojou konštrukciou a kvalitou za rozumnú cenu majú pevné miesto na trhu. „Ide o prvý prípad spolupráce medzi Českom a Slovenskom v oblasti spoločnej zbrojnej výroby,“ hovorí M. Solava.

Rozvoj po útlme

Okrem civilnej výroby je ZVS Holding v súčasnosti významným výrobcom munície pre delostreleckú techniku. Firma pracuje v tejto oblasti viac ako 65 rokov. Konverzia zbrojnej výroby spôsobila takmer jej úplné zastavenie. „Spravili sme zásadnú reštrukturalizáciu a hľadali sme nové výrobné programy. Činnosť dubnického závodu sa nám podarilo udržať vďaka spolupráci s americkou firmou LEXMARK, ktorá v roku 1997 ponúkla manažmentu výrobu laserových tlačiarní a náhradných náplní,“ dodáva M. Solava.

V rokoch 1996 – 1998 štátne orgány podporili vývoj nových druhov munície pre najnovšie zbraňové systémy. Odborníci zo ZVS Holdingu vyvinuli nové typy 81- a 89-milimetrových mínometov a vysoko účinný druh streliva pre húfnice kalibru 155 mm. Súčasťou výrobného programu sa stala aj novátorská produkcia kontajnerovej munície a mínometných nábojov. V štádiu ukončenia je vývoj nových druhov 125- a 130-milimetrovej munície. „Kontajnerové hlavice a 155-milimetrová munícia našli uplatnenie v armádach členských štátov NATO. Spoločný vývoj v oblasti predĺženia doletu 122-milimetrových rakiet s kontajnerovými hlavicami zabezpečujeme s tureckou armádou. Tesne pred podpisom sú zmluvy na dodávku týchto výrobkov na trhy tretích krajín. Viacerí obchodní partneri majú záujem o naše know-how v oblasti technológie výroby munície,“ vysvetľuje M. Solava.

Kooperačný potenciál

Premiestnenie výroby vzduchových pušiek z Českej zbrojovky do ZVS je podľa M. Solavu významným krokom pre ďalšiu spoluprácu oboch firiem v oblasti zbrojnej výroby. Vzhľadom na to, že rozsah zbrojnej výroby sa oproti minulosti podstatne znížil, manažment ZVS Holdingu má záujem využiť svoje výrobné a technologické skúsenosti aj v iných oblastiach súvisiacich so špeciálnou výrobou. Firma má všetky legislatívne a priestorové podmienky na ďalší rozvoj v tejto oblasti. „Vyvinuli sme maximálne úsilie na opätovné obnovenie tradície spoločnej výroby špeciálnej techniky s českými firmami. ČZ Uherský Brod je partner, ktorý spoluprácou pri výrobe malokalibrových zbraní môže pomôcť nášmu rozvoju v oblasti mechanického obrábania súčiastok vysokej kvality,“ mieni M. Solava.

Pištole a samopaly z produkcie ČZ Uherský Brod sú na špičke svetovej kvality. V spolupráci s ČZ je ZVS Holding pripravený pokryť požiadavky MV SR a MO SR spoločnou produkciou týchto výrobkov na Slovensku. Znamenalo by to ďalšie zvýšenie zamestnanosti a efektívnejšie využitie zdrojov štátneho rozpočtu.

Predstavitelia ČZ potvrdili, že výroba v ich podniku je plne vyťažená, preto hľadá nové kapacity. Aj podľa M. Solavu tento krok môže znamenať začiatok rozsiahlej zbrojnej spolupráce. Plánuje teda Česká zbrojovka presun ďalšej zbrojnej výroby na Slovensko? „Nevylučujeme to. Hľadáme ďalšie cesty na zefektívnenie výroby a uvoľnenie našich výrobných kapacít. Najprv však zhodnotíme efektívnosť tohto prvého kroku. Ak sa spolupráca s Dubničanmi osvedčí, zvážime realizáciu ďalších aktivít na slovenskom trhu,“ prezrádza M. Morkus.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2025

USD 1,030 0,006
CZK 25,218 0,076
GBP 0,843 0,000
HUF 410,630 1,420
CAD 1,478 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS