ČLÁNOK




Centrálna banka sa do EMÚ ponáhľa
6. júna 2003

Otázka vstupu Slovenska do Európskej menovej únie, výhody a nevýhody začlenenia do eurozóny boli jednou z tém, ktorou sa zaoberal vládny kabinet na svojej štvrtkovej schôdzi. Národná banka Slovenska (NBS) pritom podporuje čo najskorší vstup do menovej únie, krajina však pred tým musí spĺňať Maastrichtské kritériá. Materiál, ktorý vláda vzala na vedomie, predložil guvernér centrálnej banky Marián Jusko.

Kľúčovou otázkou pred vstupom bude zníženie fiskálneho deficitu pod úroveň 3 % HDP. NBS podporuje čo najrýchlejšiu realizáciu krokov na ozdravenie a konsolidáciu verejných financií a prijatie potrebných reforiem. „S predlžovanim procesu konsolidácie môže rásť odpor a neochota akceptovať potrebné opatrenia, navyše rastie riziko, že pre prijatie potrebných opatrení nebude v roku 2006 dostatočná politická vôľa,“ upozornila NBS. Pomalé tempo konsolidácie rozpočtu môže navyše zvýšiť volatilitu kurzu a úrokových sadzieb.

Vláda SR realizuje v súčasnosti posledné kroky pri administratívnej deregulácii cien. Tie budú znamenať prechodné výrazné zvýšenie inflácie v rokoch 2003 a 2004. Následne by mala inflácia smerovať k hodnotám blízkym 3 %. Postupne sa znižujú úrokové sadzby. „Je teda predpoklad, že v horizonte rokov 2005 až 2006 budeme plniť maastrichtské kritériá inflácie a úrokových sadzieb,“ uvádza NBS.

Členstvo v EMÚ bude pre občanov a podniky na Slovensku znamenať predovšetkým zníženie nákladov na konverziu meny a odstránenia kurzového rizika. Za najväčšiu nevýhodu členstva v EMÚ sa považuje strata nezávislej menovej politiky. Podľa NBS sú však v podmienkach liberalizovaných kapitálových tokov a liberalizovaného devízového režimu možnosti menovej politiky aj tak obmedzené. Vyskytujú sa tiež obavy, že stabilizačné úsilie, ktoré vedie k znižovaniu inflácie, môže ohroziť hospodársky rast. „Analýzy však ukazujú, že v rámci konvergenčného procesu, ktorý vedie ku vstupu do menovej únie, nominálna stabilizácia ekonomiky podporuje ekonomický rast,“ konštatuje sa v správe NBS. Významným argumentom pre čo najskoršie začlenenie SR do eurozóny je podľa NBS aj mimoriadne vysoká otvorenosť ekonomiky SR a výrazná orientácia vývozu na trh Európskej únie, kde smeruje viac ako 60 % exportu SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2025

USD 1,030 0,006
CZK 25,218 0,076
GBP 0,843 0,000
HUF 410,630 1,420
CAD 1,478 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS