Ministri financií skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších krajín a Ruska, usilujúci sa o obnovenie dôvery vo výsledky spolocností po pocetných úctovných škandáloch, podporili v sobotu prácu na medzinárodných štandardoch v oblasti úctovníctva. „Podporujeme vytvorenie vysokokvalitných, medzinárodne uznávaných úctovníckych štandardov prostredníctvom otvorených a verejných procesov zahrnajúcich súkromný sektor,“ uvádza sa v návrhu vyhlásenia skupiny G7.
Kolaps amerického energetického gigantu Enron, telekomunikacnej spolocnosti WorldCom a množstva firiem na nemeckom Neuer Markt poškodilo v uplynulých dvoch rokoch dôveru v publikované výsledky spolocností ako v Spojených štátoch, tak aj v Európe.
Clenské krajiny Európskej únie (EÚ) sa preto dohodli na harmonizácii úctov firiem podla Medzinárodných úctovníckych štandardov (IAS) a Spojené štáty sa zaviazali, že budú pracovat na konvergencii medzi normami IAS a ich vlastnými Všeobecne prijímanými úctovníckymi princípmi (GAAP).
USA už niekolko rokov odmietajú uznat akékolvek iné úctovnícke štandardy okrem svojich vlastných, co dráždi európske firmy, ktoré chcú preniknút na americké financné trhy a sú nútené Komisiou pre akcie a burzy (SEC) prijat americké pravidlá GAAP.
Skupina G7 v návrhu vyhlásenia neuvádza termín, dokedy by mala byt dohoda o spolocných štandardoch hotová, alebo ci je cielom koexistencia noriem IAS a amerických GAAP alebo vznik úplne nových štandardov.