Marcová inflácia predstavovala 0,4 % a na medzirocnej báze 8 %, co je najvyššia hodnota od júla 2001. Podla bankových analytikov spotrebitelské ceny potiahlo predovšetkým zvýšenie cien nájomného u bytov s regulovaným nájomným. Ako uviedla analyticka CSOB Silvia Cechovicová, ceny nájomného v štátnych bytoch išli hore o viac než 24 %. V dôsledku toho medzimesacne vzrástla najviac kategória bývanie o 1,4 %.
Príspevok cien nájomného k rastu cenovej hladiny bol podla analytika Slovenskej ratingovej agentúry Michala Džacovského výrazný, kedže sám o sebe znamenal, že cenová hladina meraná spotrebitelským košom vzrástla o 0,26 %. Vysoký nárast zaznamenali aj financné služby inde neklasifikované, ktoré vzrástli o 22,5 %, avšak ich podiel na celkovom spotrebnom koši nie je významný, a preto ich vplyv na celkovú cenovú hladinu je zanedbatelný.
Príjemné prekvapenie prišlo podla Cechovicovej zo strany potravín, ktoré boli lacnejšie ako vo februári. „Podpísali sa pod to najmä klesajúce ceny mäsa, kedže dovoz lacného bravcového mäsa zo zahranicia núti znižovat ceny i domácich výrobcov,“ skonštatoval analytik Slávie Capital Pavol Ondriska. Obmedzené dopytové tlaky, prebytok ponuky kvôli dovozu dotovaných potravín a stále sa zostrujúca konkurencia v maloobchode sú podla neho dôvodom, že ceny potravín a nealkoholických nápojov medzirocne vzrástli len o 1,9 %. „Každý spotrebitel však prirodzene nenakupuje všetky položky v rámci tejto tovarovej skupiny, a tak to asi vníma inak,“ uviedol. Zvýšené náklady v potravinárstve však podla neho môže tlmit zvyšovanie efektivity a znižovanie ziskových marží výrobcov a predajcov, avšak aj použitie menej kvalitných a lacnejších prísad pri spracovaných potravinách. Najväcší pokles zaznamenali v marci ceny rekreácie a kultúry, avšak cenovú hladinu znižovali aj ceny potravín a nealkoholických nápojov a ceny pôšt a telekomunikácií.
V nasledujúcich mesiacoch ocakáva Cechovicová infláciu nad 8 % a na konci roka ju vidí tiež okolo tejto úrovne. Rizikovým faktorom inflácie je podla Džacovského cena ropy a s nou spojená importovaná inflácia, avšak posilnenie koruny voci doláru by malo tento efekt tlmit. „Na apríl nepredpokladám žiadne väcšie inflacné tlaky,“ skonštatoval. Marcové inflacné císla podla Ondrisku ukazujú, že slovenská ekonomika bola schopná vyrovnat sa s dôsledkami zvýšenia regulovaných cien a zmien daní už v priebehu troch mesiacov. „Ocakávam, že spotrebitelská inflácia by mala na medzirocnej báze zvýšit svoju dynamiku z marcových 8 % na koncorocných 8,7 %,“ uviedol.
Rast spotrebitelských cien bol mierne pod ocakávaniami Národnej banky Slovenska (NBS). V apríli centrálna banka ocakáva pokracovanie nárastu regulovaných cien v dôsledku zvýšenia nájomného v štátnych a obecných bytoch, ktoré sa v marci nepremietlo do cien v plnej výške. Doznievat by mali aj sekundárne efekty zvýšenia regulovaných cien zo zaciatku roka a odrazit by sa mali hlavne v cenách trhových služieb. „Na cenovú hladinu v apríli bude mat rozhodujúci vplyv posilnovanie kurzu slovenskej koruny a vývoj cien ropy na svetových trhoch po zacatí vojenského konfliktu v Iraku, co by sa mohlo prejavit v cenách pohonných hmôt,“ povedal hovorca NBS Ján Onda.