Ministri financií clenských krajín Európskej únie (EÚ) v sobotu po prvý raz diskutovali o možnosti financnej angažovanosti únie v povojnovej rekonštrukcii Iraku. Na stretnutí s novinármi grécky minister rezortu financií Nikos Christodulakis, ktorého krajina predsedá EÚ, vyjadril presvedcenie, že únia môže k tomuto úsiliu významne prispiet.
Niektoré európske spolocnosti vyjadrili obavy, že sa nedostanú k lukratívnym ponukám týkajúcim sa obnovy Iraku, pretože vojnu vedú Spojené štáty a tie budú zadávat velké kontrakty americkým firmám. Európa takisto chce, aby multilaterálne organizácie ako Spojené národy mali klúcovú úlohu v rekonštrukcii Iraku, ktorej urcenie sa stáva coraz urgentnejšie, kedže americké jednotky už bojujú v Bagdade. Spojené štáty však vylucujú prenechanie vedúcej úlohy OSN a hovoria, že Washington a tie krajiny, ktoré sa aktívne zapojili do bojov, budú prvými na zozname.
Christodulakis uviedol, že v tejto chvíli je humanitná pomoc irackému ludu „hlavnou prioritou“ pre EÚ, ktorá už vyclenila sto miliónov eur na tento úcel. Fínsky minister financií Sauli Niinisto tiež povedal, že medzi ministrami bol široký konsenzus v tom, že európska pätnástka má zohrávat aktívnu úlohu v povojnovom Iraku. „Je úplne zrejmé, že tu bude silná európska úloha v rekonštrukcii…európska rola a spolocný hlas sú najpotrebnejšie a najdôležitejšie,“ uviedol. V podobnom duchu sa vyjadril aj guvernér Nemeckej centrálnej banky Ernst Welteke, ktorý povedal, že je prirodzené, že rekonštrukcia bude zabezpecená EÚ a USA spolocne.
Diskusia je momentálne v prípravnom štádiu, pricom podla ministrov je zložité odhadnút celkové náklady na obnovu Iraku. „V súcasnosti nie je možné povedat, o aký druh prestavby pôjde alebo kedy sa rekonštrukcia zacne,“ povedal komisár Európskej komisie pre ekonomické a menové otázky Pedro Solbes.