ČLÁNOK




MF chce DPH aj rovnú dan z príjmu vo výške 20 %
27. marca 2003

Ministerstvo financií SR (MF) navrhuje zaviest od budúceho roka jedinú lineárnu sadzbu dane zo všetkých druhov príjmov právnických a fyzických osôb tzv. rovnú dan vo výške 20 %. Jednotnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) navrhuje rezort financií na rovnakej 20-percentnej úrovni. V súcasnosti sa príjmy fyzických osôb zdanujú sadzbami od 12 do 38 % a príjmy právnických osôb 25-percentnou sadzbou. Tovary a služby sa zdanujú dvomi sadzbami DPH, zníženou 14-percentnou sadzbou a základnou na úrovni 20 %. Cielom danovej reformy MF je podla ministra financií Ivana Mikloša presunút danové zataženie obcanov z priamych daní na dane nepriame pri zachovaní fiškálnej stability. „Objem danových príjmov v budúcorocnom štátnom rozpocte by sa mal zachovat, zmení sa len ich štruktúra,“ uviedol v stredu minister. Zvýšit sa podiel spotrebných daní a DPH pri poklese príjmov z priamych daní.

Zjednotená sadzba dane z príjmov na úrovni 20 % si podla ministra vyžiada zvýšenie súcasného nezdanitelného minima na jedného danovníka z 38 760 Sk na 84 100 Sk. Po zapocítaní manželky a dietata by si mal danovník odpocítavat zo základu dane podla neho od budúceho roka vyše 104 tis. Sk. Mikloš pripustil aj zachovanie paušálnej dane, pretože podla neho zjednodušuje danový systém. Mal by sa však zúžit okruh jej užívatelov na živnostníkov vykonávajúcich remeselné cinnosti.

Zvýšenie nepriamych daní by malo priniest do rozpoctu o 11,7 mld. Sk viac ako MF plánovalo vo východiskách budúcorocného rozpoctu. Na spotrebné dane by z toho malo pripadat 7,7 mld. Sk. Pri spotrebných daniach by sa mali upravit sadzby u piva a vína tak, aby ich výška zodpovedala percentuálnemu obsahu alkoholu v nich. Zo spotrebnej dane z piva ocakáva MF vyšší príjem o 3 mld. viac, z vína o 1 mld. Sk viac a nový systém danových skladov by malo zvýšit príjmy u spotrebnej dane z liehu o 1 mld. Sk. Úprava sadzieb u spotrebnej dane z minerálnych olejov by mala priniest do rozpoctu o 3 mld. Sk viac a spotrebná dan z tabaku o 3 mld. Sk. Zrušenie miestnych poplatkov za predaj tabaku a alkoholu však podla Mikloša spôsobí výpadok asi pol miliardy korún.

V oblasti majetkových daní chce MF zrušit dan z prevodu a prechodu nehnutelností, z dedicstva a darovania, co by malo znamenat výpadok asi 1,5 mld. Sk. Zmena systému zdanovania nehnutelností na hodnotovom princípe by však mala priniest do rozpoctu 2 mld. Sk navyše. MF podla Mikloša uvažuje aj o takej alternatíve, že by sa dan platila len z pozemkov. V oblasti zdanovania motorových vozidiel (cestná dan) ministerstvo navrhuje, aby predmetom dane boli len úžitkové vozidlá. Malo by sa tak upustit od zdanovania osobných motorových vozidiel pri výpadku 755 mil. Sk z rozpoctu.

Zrušenie zníženej sadzby DPH si podla ministra vyžiada ciastocnú kompenzáciu u sociálne slabších obyvatelov, najmä dôchodcov a nezamestnaných. Dôchodcom by mal pritom štát prispiet sumou asi 3,9 mld. Sk. „Presun aktívnej politiky zamestnanosti na štátny rozpocet po zrušení Národného úradu práce od januára 2004 prinesie do rozpoctu asi 4,5 mld. Sk a vytvorí tak priestor na zníženie povinných platieb poistencov,“ skonštatoval.

Navrhované úpravy jednotlivých daní sú podla MF navzájom previazané a podmienené. Cielom v oblasti verejných financií je pritom udržat rozpoctovú rovnováhu a do roku 2006 znížit schodok verejných financií na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). V budúcom roku by sa plánovaný deficit verejných financií na úrovni 3,4 % mal podla Mikloša dodržat. Zvýšenie spotrebných daní sa však prejaví v raste inflácie, pricom v plánovanej úrovni 8,8 % je už podla ministra ciastocne zakalkulované aj ocakávané zvýšenie cien po danovej reforme.

MF predložila koncepciu danovej reformy do medzirezortného pripomienkového konania a vláda by ju mala podla Mikloša schválit do piatich týždnov. Následne bude ministerstvo posúvat do pripomienkového konania aj konkrétne danové zákony. Pri konecnom hlasovaní v parlamente by sa ako prvé mali podla Mikloša schvalovat zákony zvyšujúce príjmy štátneho rozpoctu a až potom tie, ktoré znižujú rozpoctové príjmy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 1. 2025

USD 1,030 0,003
CZK 25,265 0,034
GBP 0,845 0,002
HUF 412,650 0,300
CAD 1,486 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS