Predstavitelia krajín Európskej únie (EÚ) na summite v Bruseli potvrdili svoj zámer implementovat a oživit 10-rocný plán ekonomických reforiem, na ktorom sa dohodli v roku 2000 v Lisabone. Summit EÚ však takmer úplne zatienili vojnové udalosti v Iraku.
Pred tromi rokmi sa predstavitelia EÚ v Lisabone zaviazali, že z Európskej únie urobia najkonkurencieschopnejšiu ekonomiku na svete, ktorá predbehne aj Spojené štáty americké. V súcasnosti však plán naráža na prekážky vo forme ekonomickej a politickej neistoty. Preto je podla predstavitelov EÚ ovela nevyhnutnejšie ako v minulosti pokracovat v reformách. Predstavitelia EÚ oznámili v piatok na bruselskom summite plán vytvorenia nových pracovných miest, podpory investícií do výskumu a plného otvorenia a integrácie trhov v oblasti energetiky, telekomunikácií a dopravy.
„Ekonomická neistota a politické riziká velmi negatívne vplývajú na krátkodobé vyhliadky európskej ekonomiky a spôsobili oddialenie jej oživovania. Preto je ovela potrebnejšie, aby sa zvýšila kapacita pre rast európskej ekonomiky, a to prostredníctvom správnej makroekonomickej politiky a štrukturálnych reforiem,“ uvádza sa vo finálnom stanovisku predstavitelov EÚ po summite.
V roku 2000 v Lisabone predstavitelia EÚ prislúbili, že priemerný ekonomický rast v EÚ zvýšia do roku 2010 na 3 % a mieru zamestnanosti zvýšia na úroven 70 %, co zodpovedá vytvoreniu 20 mil. nových pracovných miest. V roku 2002 však vzrástla ekonomika EÚ iba o 0,8 % a bolo vytvorených iba pol milióna nových pracovných miest. Predstavitelia EÚ sa preto v piatok v Bruseli zhodli na tom, že plány z lisabonského summitu z roku 2000 sa nepodarí splnit, ak sa neuskutocnia rázne opatrenia. Dohodli sa tiež na tesnejšej spolupráci medzi krajinami EÚ v rámci rozpoctovej politiky, aby sa zvýšil rastový potenciál európskej ekonomiky.