Vojnový konflikt v Iraku môže mat podla podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša negatívny dopad na slovenskú ekonomiku z krátkodobého hladiska, najmä v podobe vyšších cien ropy alebo zemného plynu. Vzhladom na technologickú prevahu USA nad Irakom by podla neho vojna nemala trvat dlho, a tak by naša ekonomika negatívne dôsledky vojny takmer nemala pocítit. Po skoncení vojny, pocas jedného alebo dvoch rokov, by však podla neho mohli prevážit pozitívne dôsledky vojny, napr. v podobe poklesu cien ropy na svetových trhoch pod súcasnú úroven. Dôležitá pritom podla neho bude dlžka trvania vojnového konfliktu a jeho výsledok.
Dopad vojny v Iraku na slovenskú ekonomiku by ani podla analytikov nemal byt velmi výrazný. Vojna totiž priamo neohrozuje prevádzku hlavných podnikov v krajine a nevyžaduje bezpecnostné opatrenia znižujúce produkciu. Export SR smeruje prevažne do Európskej únie a krajín visegrádskej štvorky. Vojna sa však podla nich môže odrazit na cenách ropy na svetových trhoch. Trh zatial pocíta s rýchlym ukoncením vojny, podla amerického prezidenta Georgea W. Busha však vojna môže byt dlhšia a zložitejšia, ako niektorí predpovedali.
Dlhá vojna by sa mohla podla analytikov podpísat pod vývoj ekonomiky Slovenska výraznejšie. Mohol by sa totiž znížit prílev zahranicných investícií a klesnút zahranicný dopyt. Kvôli tomu by sa následne oslabil export a rast hrubého domáceho produktu.