Spojené štáty, Velká Británia a Španielsko v pondelok ukoncili diplomatické aktivity, ktorých cielom bolo presadenie novej rezolúcie Organizácie Spojených národov o Iraku, ktorá by legalizovala útok. Akýkolvek útok na Irak sa teda uskutocní bez mandátu OSN.
Irak zastaví export ropy, ktorú doteraz vyvážal v rámci programu „ropa za potraviny“, po tom co inšpektori Organizácie Spojených národov (OSN) odídu z Iraku. Poukazujúc na skutocnost, že dvaja vrchní zbrojní inšpektori OSN majú ešte v pondelok Bezpecnostnej rade navrhnút, aby do 24 hodín stiahla všetkých inšpektorov z Iraku, to oznámili nemenovaní predstavitelia OSN. Podla ich slov v prípade, že generálny tajomník OSN Kofi Annan stiahnutie inšpektorov nariadi, z Iraku budú evakuovaní všetci inšpektori, t.j. zbrojní inšpektori hladajúci zbrane hromadného nicenia, rovnako ako aj pozorovatelia dohliadajúci na dodržiavanie podmienok programu „ropa za potraviny“.
Kontrolovaný export irackej ropy je na bode mrazu prakticky už teraz. V rámci programu „ropa za potraviny“ môže Irak vyviezt 2,2 milióna barelov za den, avšak v pondelok nevyviezol ani barel. Obchodníci totiž nie sú ochotní riskovat neisté dodávky a banky kvôli obavám z blížiacej sa vojny odmietajú financovat dopravu irackej ropy do cielov urcenia. Väcšina obchodníkov nepredpokladá, že by export irackej ropy fungoval normálne skôr, ako bude po vojne.
V noci na zajtra (2:00 SEC) vystúpi s prejavom americký prezident G. Bush. Ocakáva sa, že vyhlási ultimátum Saddámovi Husajnovi, aby opustil krajinu.