ČLÁNOK




Slabá výzbroj – malá odvaha
14. marca 2003

Denne cítame v novinách, vidíme v televízii ci pocujeme v rozhlase správy o tienistých stránkach ludského života. V mnohých prípadoch majú spolocného menovatela: lúpežné prepadnutia so zbranou v ruke, vydieranie, násilné vyberanie výpalného, likvidácia konkurencie, vraždy na objednávku. Citovo sterilní a asociálni predstavitelia podsvetia riešia svoje problémy mimoriadne kruto. Obet zavraždia. Potom ich zaujíma jediné: zmazat stopy alebo co najrýchlejšie zmiznút.

Kým na miesto cinu príde polícia, zlocinci sú zvycajne dávno v bezpecí, pricom poslednou stopou, ktorú zanechajú mužom zákona, býva zhorené auto v poli alebo v lese. Polícia je vo väcšine prípadov odsúdená do úlohy štatistu. Príde na miesto cinu, obhliadne terén a zacne zložité, casto bezvýsledné vyšetrovanie. Výsledkom je hromadenie spisov z odložených prípadov.

Riskantné povolanie

Velitelia ozbrojených zložiek Ministerstva vnútra SR, ktorým na úspešnom boji s organizovaným zlocinom záleží, majú hlavu v smútku. Realita všedného dna ich stavia do konfrontácie s tažkou dilemou: aké majú policajti vyhliadky na úspešný zásah pri náhodnom stretnutí s ozbrojeným gangom? Niekolko smrtelných prípadov pri výkone služby poukazuje na závažné nedostatky ich výzbroje.

Slovenskí policajti nosia na opasku puzdro s pištolou, obušok, spray so slzotvorným plynom a putá. Služobná pištol CZ vzor 82 kalibru 9 mm so strelivom Makarov a puzdro, v ktorom ju policajt má, však dávno nevyhovujú súcasným požiadavkám. Puzdro sa otvára zložito a neprakticky, co policajta oberá o rozhodujúce zlomky sekúnd.

Napriek 9-milimetrovému kalibru, ktorý odporúcajú odborníci, má policajná pištol vzor 82 slabú úcinnost. Na vine je strelivo s nízkym zastavovacím úcinkom. Ak policajt v ohrození nezasiahne životne dôležitý orgán útocníka, ani niekolko striel v tele zlocinca nezastaví. Práve vysoký zastavovací úcinok projektilu je totiž pre sebaobranu rozhodujúci. Zastaraná konštrukcia tejto pištole v Ceskej republike dokonca zaprícinila smrt ci niekolko tažkých poranení policajtov, ked im po páde na zem pištol samovolne vystrelila. Jej vážnym neduhom je castá poruchovost a nespolahlivost. Prejavuje sa obcasným zaseknutím náboja v nábojovej komore – co sa policajtovi môže stat osudným. Osemdesiatdvojka má navyše iba polygonálnu (bezvývrtovú) hlaven. Preto vystrelený projektil nerotuje v smere vlastnej osi, ale lubovolne sa otáca. Mnohí policajti žartom hovoria, že touto pištolou je úcinnejšie a presnejšie po nepriatelovi hádzat než strielat. Radoví policajti pritom v službe ako prví prichádzajú do styku so zlocinom. Niekolko ráz sa im slabá zbran stala osudnou. Pravidlo o nesprávnom bytí na nesprávnom mieste nemuselo platit, ak by mali za opaskom výkonnejšiu zbran v modernom puzdre. Do pištole kalibru 9 mm totiž rozhodne patrí strelivo Luger alebo Para, ktoré sú štandardom vo vyspelom zahranicí. Rozdiel v strelbe a v zastavovacom úcinku projektilu je evidentný. Pohotovostné motorizované jednotky používajú pri zásahových akciách malý samopal vzor 61 Škorpión cs. výroby.

Nehryzúci škorpión

So sklopenou opierkou ho možno nosit v puzdre na opasku. Podla používaného streliva 7,65 Browning, 9 mm Browning krátky, 9 mm Makarov a 9 mm Luger nesú samopaly Škorpión oznacenie vzor 61, vzor 64, vzor 65 a vzor 68. Napriek tomu, že samopal ako automatická zbran je ovela úcinnejší než pištol ci revolver, nik dodnes nezdôvodnil opodstatnenost zaradenia Škorpióna vzor 61 do bezpecnostných a policajných zložiek. Preco opät niekto vybral horšiu možnost? S výnimkou Škorpióna vzor 68 totiž ostatné náboje na úcinnú osobnú obranu ani na prípadný útok jednoznacne nestacia. Praktické testy ukázali, že pri strelbe proti idúcemu automobilu je Škorpión vzor 61 rovnako málo úcinný ako zastarané pištole CZ vzor 50 resp. 70.

Vo výnimocných situáciách používajú pohotovostné policajné oddiely aj typicky vojenskú zbran, samopal vzor 58. Hoci bez tažkostí prestrelí aj nepriestrelnú vestu, je dobrý predovšetkým do terénu, resp. na strelbu do opustených objektov, ak sa vopred vie, že práve tam sa ukryl páchatel. Samopal tohto typu je však nevhodný na strelbu v budove na krátku vzdialenost. Obrovská ústová rýchlost strely (705 m za sekundu) môže totiž po spätnom odraze usmrtit samotného strelca. Aj strelba v úzkych mestských uliciach, kde sa odrážajú projektily z pätdesiatosmicky z jednej steny do druhej, je pre náhodných chodcov životu nebezpecná.

Zdatný nepriatel

Jedinou policajnou silou, pred ktorou má podsvetie na Slovensku rešpekt, sú špickovo vycvicení a dobre vyzbrojení profesionáli Útvaru osobitného urcenia (tzv. kukláci). V dôsledne pripravenej akcii, kde významnú úlohu zohráva prekvapenie, sú schopní zlomit akýkolvek odpor zlocincov. Okrem výborného výcviku majú totiž aj zbrane, ktoré sa kvalitou vyrovnajú zbraniam podsvetia. Používajú špeciálne nemecké samopaly Heckler & Koch, z ktorých strielajú vysoko úcinnými nábojmi 9 mm Para. Disponujú výkonnými pištolami CZ 75 resp. 85 kalibru 9 mm Luger, prípadne revolvermi americkej výroby so strelivom

39 Special alebo 357 Magnum. Špeciálni strelci vlastnia kvalitné pušky-odstrelovacky od švajciarskeho výrobcu Sig-Sauer s optickým zameriavacom na nocné videnie. Samozrejmostou sú špeciálne zásahové výbušniny a osobná ochrana kevralovými prilbami a nepriestrelnými vestami s pancierovými štvorcami.

Aj proti nim však stojí mimoriadne zdatný a perfektne vyzbrojený nepriatel. Podsvetie má vo svojich radoch množstvo profesionálov, ktorých mafia systematicky vyhladáva a nachádza medzi vyslúžilcami cudzineckých légií ci medzi ruskými hrdlorezmi z afgánskej a cecenskej vojny. Velmi dobre sa uplatnujú bývalí vojaci špeciálnych jednotiek a bývalí policajti. Vítaní sú odborníci na výbušniny, špecialisti v zaobchádzaní s chladnými zbranami (nože, dýky, šable, mece), znalci bojových umení, športoví strelci a pocítacoví experti. Podsvetie ich poveruje špeciálnymi úlohami. Vysoká odmena a absencia svedomia z nich urobili ludí schopných cohokolvek. Hodnotu vlastného života merajú poctom obetí a vzrastajúcou hrúbkou zväzku bankoviek inkasovaných za neludskost.

Dokonale vyzbrojení, skúsení a fyzicky odolní zlocinci predstavujú pre políciu trvalú hrozbu. Organizovaný zlocin nemá problém so zaobstarávaním zbraní. Zadovažuje si ich na ciernom trhu, kde možno kúpit hocico: pištole, revolvery, samopaly, útocné i odstrelovacie pušky, výbušniny, obranné i útocné granáty, techniku na videnie v noci, laserové zameriavace. Všetko v tomto smere je otázkou financných prostriedkov, a organizovaný zlocin je na tom rozhodne lepšie ako polícia. Dobre platení zlocinci-špecialisti si obstarávajú zbran podla charakteru úlohy, ktorú majú splnit. Ak vedia, že budú strielat zblízka, resp. na strednú vzdialenost, kúpia si brokovnicu alebo lahko prenosný samopal UZI izraelskej výroby, ktorý si získal dôveru a rešpekt vojakov i policajtov. Zásobník na 25, 32 a 40 nábojov kalibru 9 mm Luger a jeho odvodená konštrukcia pre kaliber 45 ACP (12 mm) vzbudzujú hrôzu. Podsvetie sa bez problémov dostane aj k nemeckému samopalu Heckler & Koch, ktorý je v štandardnej výzbroji špeciálnych armádnych, zásahových a protiteroristických jednotiek na celom svete. Oblúbené sú i výkonné vojenské samopaly ceskoslovenskej výroby vzor 58 a legendárny ruský AK-47, známy pod menom Kalašnikov.

Obrovskú palebnú silu a smrtiaci úcinok vojenského samopalu využíva podsvetie najmä pri strelbe na pohybujúci sa automobil, autobus ci motocykel alebo v situáciách, ked treba v co najkratšom case usmrtit skupinu obetí. Strelbu dávkou používajú zlocinci tiež na stopercentnú likvidáciu zvlášt dôležitých ludí. Tu majú nezastupitelnú úlohu moderné lovecké pušky s expanzívnym strelivom, prípadne gulovnice kalibru 5,56 mm s ústovou rýchlostou strely 1 100 m za sekundu. Po zásahu spôsobujú hydrošok. Trhaním zakoncení neurónov posúvajú vodný stlpec v tele, ktorý následne nicí nervové zakoncenia v mozgu obete. Tieto zbrane s laserovými zameriavacmi a so zariadeniami na videnie v noci obsluhujú špickoví snajperi, poverení špeciálnymi likvidacnými úlohami. Napriek tomu, že odstrelovac casto striela zo vzdialenosti niekolko sto metrov (zväcša z úkrytu), úcinok streliva je taký velký, že šanca obete na prežitie je takmer nulová.

Lovecká puška s expanzívnym strelivom, ktoré nicí vnútorné orgány, ukoncila život známeho bossa bratislavského podsvetia Petra Steinhübela, známeho pod menom Žalud. Jediným mužom na Slovensku, ktorý doteraz prežil strelbu snajpera, bol Alexander H., svedok v kauze M. Cernáka. Pekelné štastie v neštastí však malo za následok trvalú invaliditu a pripútanie na vozík. Naopak, dávka zo samopalu ukoncila život košického mafiána Roberta Holuba, Tamása Vidu z Dunajskej Stredy, dubnického zlocinca s prezývkou Ošo, desatich clenov pápayovského klanu a mnohých dalších darebákov, ktorí spôsobom svojho života zrejme verili v nesmrtelnost.

Ocividná nevýkonnost

Priepastný rozdiel medzi možnostami organizovaného zlocinu a slovenskej polície nie je len v zbraniach, ale aj v ochranných prostriedkoch, automobilovej, spojovacej a výpoctovej technike. Podsvetie bez problémov využíva aj internet. Naši policajti však na zaciatku tretieho tisícrocia nadalej ,,dobkajú“ do staruckých písacích strojov. Mnohí kriminalisti v zúfalom úsilí udržat krok s dobou pracujú na vlastných pocítacoch, pretože štát im služobné nemá za co kúpit. Rovnako trápne je, ak policajti používajú vlastné mobily, pretože erárne vlastnia len kriminalisti, vedúci oddelení ci vyšší funkcionári.

Ako môžu technicky poddimenzovaní policajti úcinne bojovat proti organizovanému zlocinu za nepriestrelnými sklami superrýchlych limuzín? Ako chcú nepozorovane preniknút k nepriatelovi, ktorého na blížiace sa nebezpecenstvo upozornujú skryté kamery, výkonné alarmy, termovízia a prístroje na nocné videnie?

Automobilový park slovenskej polície pozostáva zo znaciek Škoda Favorit, VW Golf, Renault a Lada Samara. Sú dobré na normálne hliadkovanie, ale nie na prácu kriminálnej polície. S ruskými deblokacnými Samarami je viac starostí než úžitku. Bývajú mimoriadne poruchové, navyše majú neprimerane vysokú spotrebu. Aj policajné motorizované jednotky by si zaslúžili výkonnejšie autá, ako sú staré Renaulty, VW Golf 1,8 alebo Felicia 1,6. Rýchlejšie vozidlá BMW 318 a VW s motorom VR6 používajú iba jednotky osobitného urcenia. Kriminalistom chýbajú moderné technické prostriedky na vyhladávanie stôp a prístroje na dokumentáciu na mieste cinu. Kriminalistický a expertízny ústav potrebuje dobudovat a prístrojovo vybavit pracoviská antropologického, biologického, genetického, metalografického skúmania a písmoznaleckej a grafickej diagnostiky. Minister vnútra SR Vladimír Palko by spomenuté veci velmi rád dal do poriadku. Jediným problémom je malickost: zohnat desat miliárd korún.

Rozhoduje strelivo

Pri stretnutí dvoch na seba strielajúcich súperov vítazí ten, kto má nielen presnú mušku, ale najmä strelivo s väcším zastavovacím úcinkom. Výskumy amerických expertov P. Marshalla a E. Sannowa potvrdzujú, že od istého kalibru je rozhodujúca rýchlost a konštrukcia strely. Osobitný úcinok dosahujú projektily, ktoré sa okrem vysokej dopadovej rýchlosti trieštia v živom tkanive, cím pôsobia ako dalšie samostatné projektily. Najmenší zastavovací úcinok majú pomalé, nedeformujúce sa strely.

Znalci sa zhodujú v názore, že kaliber zbrane používaný na sebaobranu by v žiadnom prípade nemal byt menší ako 9 mm Para resp. Luger ci 38 Special, pricom ústová rýchlost strely musí dosiahnut minimálne 330 metrov za sekundu. Služobné zbrane radových slovenských policajtov a kriminalistov takéto parametre nemajú. Ak chcú byt v boji so zlocinom úspešní, sú nútení nosit svoje vlastné, nielen služobné zbrane.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 1. 2025

USD 1,030 0,003
CZK 25,265 0,034
GBP 0,845 0,002
HUF 412,650 0,300
CAD 1,486 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS