ČLÁNOK


,

Ked sa šetrit nevypláca …
1. marca 2003

Na Slovensku je podla odborných odhadov zhruba 270 – 280 miliónov štvorcových metrov striech. Takmer 70 percent z toho zaberajú šikmé a strmé strechy, aké vidíme na rodinných domoch, a najnovšie dokonca znovu aj na bytovkách. Zvyšok tvoria ploché strechy predovšetkým starších panelových domov. Tieto údaje by vari ani nestáli za povšimnutie, keby do objektov nezatekalo, a to poriadne. Až 71 percent slovenských striech totiž potrebuje neodkladnú rekonštrukciu, nejakú chybu má však vyše 90 percent striech.

Komu sú tieto císla známe z minulých rokov, nemusí si hned mysliet, že sa majitelia o ochranu svojich príbytkov nestarajú. Rekonštrukcie sú síce znacné, ale množstvo porúch sa znižovat nedarí. Remeselná kvalita opráv je nízka, a tak v priemere po 1,5 roku potrebuje opravu opät až 60 percent striech.

Pozornost projektom

Co s tým? Podla prof. Ing. Jozefa Oláha, CSc. zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity by mal stavebník dozriet na to, aby streche venoval dostatok pozornosti už architekt. Najlepšie je zverit túto cinnost odborníkovi, ktorý má skúsenosti už z praxe. Nesprávne projekty sú totiž najcastejšou prícinou porúch.

V posledných rokoch sa na trhu objavil celý rad nových materiálov. Je ich tolko, že stavebník nemusí mat dostatocný prehlad o ich výhodách a nevýhodách. A tak sa najcastejšie rozhoduje podla ceny. Šetrit na streche sa však nevypláca. Náklady na opravy, najmä ak sú rozsiahle alebo casté, môžu v konecnom dôsledku prekrocit i prvotné kalkulácie na novú strechu. Neraz sa už stalo, že zle naprojektovanú a urobenú strechu musel majitel nehnutelností zhodit a urobit nanovo. Zaplatil tak ešte aj za demontáž.

Pozor na fuškárov

V súcasnosti sa stavbe striech venuje na Slovensku asi 400 firiem. Ak si majitel domu nevie sám vybrat, môže oslovit napríklad Cech strechárov Slovenska. Rovnako si treba zistit referencie aj o remeselníkoch, ktorým zverí opravu. Vyhne sa tak sklamaniu z nekvalitnej práce fuškára, ktorý urobí práce „od oka“, najcastejšie s poznámkou „rok-dva budete mat pokoj.“

„Momentálne na tomto trhu práce prevláda amaterizmus, navyše chýba systém garancie odbornosti. Lepšie je obrátit sa na firmu s tradíciou a dobrými referenciami,“ odporúca J. Oláh.

Poruchy v detailoch zaprícinujú zhruba 84 percent všetkých porúch striech. Prejavujú sa ako výrazné zatekanie, ale aj v podobe vlhkých miest, na ktorých sa casom vytvára plesen. Dá sa im zabránit kvalitným projektom, precíznym zvládnutím remeselníckych prác a správnym použitím kvalitných materiálov.

Samozrejme, treba rátat aj so skrytými chybami použitého materiálu, ktoré sú tretou najcastejšou prícinou poruchovosti striech. Dalej s vplyvom pocasia pri realizácii stavby, ci so zmenou vnútorného prostredia v objektoch.

Skutocnostou je však aj to, že na Slovensku sú strechy akoby od macochy. Kým dom, dokonca aj pivnicu, majitelia cistia viackrát do roka, strechy sa už táto starostlivost netýka a nenatierajú sa ani ich klampiarske prvky.

Dôležitý je výber správnej technológie, materiálov a ich dodávatelov, ale aj obdobia montáže pre konkrétny druh stavby. Velké rezervy v porovnaní s vyspelým zahranicím vidí J. Oláh na Slovensku v kontrolnej práci poistovní, ktoré na kvalitu diela vedia vplývat už pri jeho výstavbe. U nás je to však zatial hudbou budúcnosti.

Zahranicné poistovne sú pri poistovaní nehnutelností velmi opatrné. Vyhýbajú sa rizikovým prípadom v ovela väcšej miere. Platí to aj pre budovy, kde stavebné práce, vrátane strechy, realizovali firmy bez potrebného certifikátu. „Chcú mat istotu, že uzavrú poistnú zmluvu s majitelmi objektov, kde v dôsledku nekvalitnej práce nenastane každú chvílu poistná udalost. A ak áno, aj realizacná firma sa podiela na hradení škôd,“ zdôraznuje

J. Oláh.

Nedostatok prostriedkov

Spomenuli sme príciny zlého stavu striech. Nápravu doslova katastrofálneho stavu najviac brzdí nedostatok prostriedkov. Nejde totiž len o rodinné vily a bytové domy, kde si súkromní majitelia, ked im už „kvapká za golier“ na opravu financie nájdu. Najhoršie sú na tom objekty z tzv. nesolventných rezortov. Zanedbané sú takmer všetky ploché strechy na polnohospodárských objektoch (99 %), na starších športových zariadeniach

(91 %), na budovách niekdajšej obcianskej vybavenosti a v zdravotníctve (89 %) a tiež na priemyselných objektoch (88 %). Opravu dnes potrebujú takmer všetky panelové domy, predovšetkým staršie ako tridsat rokov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS