ČLÁNOK


,

Jej veličenstvo posteľ
15. februára 2003

Vraj je to najdôležitejší kus nábytku v byte. Mark Twain tvrdil, že je to najnebezpečnejšia vec na svete. Zomiera v nej 90 percent ľudí. Preč však so sarkazmom. Holá pravda je skoro rovnako krutá. Na lôžku strávi človek za 75 rokov života tretinu. Úctyhodných 25 rokov si kriví chrbticu, otláča tvár a uši. Koľkokrát mu za ten čas prechladnú nohy alebo chrbát? A to všetko preto, že nevenoval pozornosť jej veličenstvu posteli.

Tvrdá posteľ spôsobuje preťaženie chrbtice, na otlačených miestach sa nedokrvuje pokožka. Mäkká posteľ tlačí platničky chrbtice na seba, výsledkom je zlý spánok Zanedbateľná nie je ani dĺžka postele, veď skúste spať ustavične so skrčenými nohami.

Ideálne lôžko by malo zohľadňovať výšku a hmotnosť postavy. Lekári upozorňujú, že musí byť o 20 až 40 cm dlhšie ako jeho užívateľ, minimálne 90 cm široké a aspoň 40 až 45 cm nad podlahou (hygienické minimum je 25 cm). Lamelový rošt a matrace, ktoré znesú hmotnosť užívateľa, sa považujú v posledných rokoch už za samozrejmosť. Navyše posteľ by sa nemala nachádzať v geopatogénnej zóne.

Lenže s ideálmi bývajú problémy. Väčšina lôžok a matracov, ktoré sa vyrábajú u nás, sú vhodné maximálne pre osoby do výšky 174 cm, pretože ich bežná dĺžka je 195, prípadne 200 cm. Populácia v Európe však rastie, a nielen mužská. Matrace si zase väčšina ľudí kupuje podľa ceny – tie kvalitné stoja celý majetok. A s prípadnými geopatogénnymi zónami môže kalkulovať nanajvýš individuálny stavebník. Pri výstavbe bytového domu na to nikto nemyslí.

Šetriť, alebo trpieť?

Kvalitný odpočinok a spánok sú pre každého človeka základnou podmienkou fyzického i duševného zdravia a, samozrejme, aj pracovnej výkonnosti. To je jeden z dôvodov, prečo sa skupiny nábytkárskych odborníkov na celom svete spoločne s lekármi snažia zdokonaľovať lôžka. Ponuka lamelových roštov je dnes veľmi široká, od tých najjednoduchších, a teda aj lacných, až po špeciálne profilované lamely, ktoré umožňujú pružnú podporu ležiaceho, nech by sa počas spánku akokoľvek prevaľoval. Chrbtica sa nenamáha ani pri ležaní na boku. Sústava lamiel umožňuje ideálne zakrivenie, spáč sa teda minimálne namáha, a tak maximálne odpočíva. Lamely majú nastaviteľnú tuhosť v strednej, najviac zaťažovanej časti. Novším typom sú takzvané bodové rošty (lattoflex). Zložené sú z plastových bodov, ktoré neregulujú polohu tela plošne, ale rozkladajú jeho váhu priamo v konkrétnych miestach.

Medzinárodný veľtrh nábytku v Kolíne nad Rýnom, ktorý určuje trendy v bývaní, povrdil, že byť „in“ dnes znamená vlastniť čo najviac polohovateľnú posteľ. Pod hlavou i pod nohami. Nastavovanie je navyše elektrické, už ani minimum námahy. Takéto postele sa predávajú aj na našom trhu (IKEA, špecializované obchody s nábytkom). Samozrejme, cena je primerane vyššia. Výrobcovia sa snažia zmierniť šok napríklad tým, že pre niektoré rošty nie je nutné kupovať kostru postele, stačí primontovať nožičky a položiť matrace. Kto si však potrpí na estetiku interiéru, rám postele predsa len kúpi.

Aj manželia oddelene

Matrace, najmä ak ich používame noc čo noc, by mali byť vždy jednodielne a určené len pre jednu osobu. Odborníci odporúčajú, aby aj široké manželské lôžko pozostávalo z dvoch kusov, pričom každý môže predstavovať iný typ.

Penové matrace patria k lacnejším a vydržia približne osem rokov. Pružinové matrace sú jednak vzdušnejšie, jednak majú zhruba raz toľkú životnosť. Ich nevýhodou je, že ich nemožno používať na výrazne polohovateľné rošty, pretože by mohli popraskať, zatiaľ čo latexové matrace sú vhodné na všetky typy postelí. Sú však ťažšie. Z ortopedického hľadiska sú najlepšie pružinové matrace, hoci v posledných rokoch výrobcovia prichádzajú s rôznymi kombináciami materiálov. Na trhu sú aj matrace vybavené tvarovou pamäťou. Materiál, z ktorého sú vyrobené, totiž reaguje na telesnú teplotu. Tá mení jeho vlastnosti, a to zvlášť v oblasti ramien, kde sú odľahčené tlakové body.

Skrátka, zdravý spánok nadovšetko. Investície na nákup kvalitnej postele sa vrátia v lepšej psychickej a fyzickej kondícii.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS