Slovensko by o vstupe do Európskej menovej únie (EMÚ) malo začať uvažovať až od roku 2011. V ekonomickej výkonnosti totiž značnej zaostáva za krajinami Európskej únie (EÚ) a mierou približovania k únii zaostáva aj za krajinami Visegradskej štvorky. Zhodli sa na tom autori publikácie o ekonomických dopadoch vstupu SR do EÚ z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, ktorí odmietajú snahu vlády a Národnej banky Slovenska o čo najrýchlejší vstup SR do EMÚ v roku 2007.
„Keby sa ekonomika dostala na úroveň okolo 70 % priemernej produktivity v krajinách EÚ, vtedy by sa možno udržala, nebola by otrasená šokmi a aj podniky by mali menšie straty. Túto úroveň však nedosiahneme tak skoro,“ uviedla Eva Orná. Podľa HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily dosahuje SR dlhodobejšie menej ako 50 % priemeru EÚ.
Samotný vstup SR do EÚ hodnotia autori publikácie dlhodobo ako prínosný. Po vstupe do únie predpokladajú autori publikácie postupný rast cien niektorých komodít a vyššiu infláciu ako v krajinách dnešnej EÚ. Mali by tiež pretrvávať negatívne reálne úrokové sadzby. To môže znižovať ochotu obyvateľstva a podnikov sporiť a tak to môže mať nepriaznivý vplyv aj na začiatok dôchodkovej reformy. V krátkodobom horizonte očakávajú autori publikácie prepúšťanie zamestnancov v niektorých firmách a nárast miery nezamestnanosti v určitých regiónoch. Neskôr by však podniky mali vytvárať nové pracovné miesta.