Väčšina slovenských podnikov očakáva v tomto roku rast svojho predaja. Vyplýva to z výsledkov anonymného anketového prieskumu o očakávaniach podnikov v roku 2003, ktorý piaty krát uskutočnila Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK). Rastové očakávania má v tomto roku 51,3 % z opýtaných, keď v minuloročnom prieskume kladne odpovedalo 61,1 % podnikov. Počet respondentov, ktorí očakávajú stagnáciu klesol na 27,6 %, pričom sa zvýšil podiel podnikov, ktoré v budúcom roku očakávajú pokles predaja na 21 %.
Zo sektorového členenia takmer polovica podnikov, ktoré očakávajú rast predaja pôsobí v oblasti priemyslu a stavebníctva. Zvýšenie predaja očakáva 41 % stredných podnikov a 38,5 % malých firiem. Až dve tretiny podnikov, ktoré očakávajú rast predaja v tomto roku vlastní domáci kapitál.
Pri prognóze ziskov sú očakávania podobné. Rast prevádzkového hospodárskeho výsledku očakáva vyše polovica opýtaných, čo je mierny nárast oproti predchádzajúcemu roku. Pokles očakáva 18,4 % opýtaných podnikov a 30 % predpokladá stagnáciu prevádzkového hospodárskeho výsledku. Očakávania čistého hospodárskeho výsledku sú však pesimistickejšie. Zo slovenských podnikov predpokladá 42 % zvýšenie svojho čistého zisku, pokles predpokladá až 30 % opýtaných a stagnáciu prognózuje viac ako štvrtina firiem. Rast čistého zisku očakávajú predovšetkým podniky pôsobiace v priemyselnej výrobe, pričom v stavebníctve očakáva rast zisku po zdanení tretina firiem a dve tretiny rátajú s poklesom. Najoptimistickejšie sú v očakávaniach malé podniky, kde vyše 42 % očakáva rast čistého zisku v tomto roku.
V oblasti zamestnanosti predpokladá rast počtu zamestnaných len 19,7 % respondentov, čo je oproti minulému prieskumu pokles o takmer 10 percentuálnych bodov. Zníženie zamestnanosti očakáva 26,3 % opýtaných firiem a stagnáciu predpokladá polovica podnikov. Z priemyselných podnikov počíta zo znižovaním stavov zamestnancov až 40 %. Naopak v oblasti služieb očakáva takmer 27 % opýtaných rast zamestnanosti.
V oblasti zadlženosti podnikov prevláda pozitívnejšia nálada ako minulý rok, keď rast dlhov očakáva 9,2 % firiem a pokles až 33 % podnikov. Vyše 50 % respondentov predpokladá v tomto roku rovnakú mieru zadlženia ako v roku 2002. V poradí rizík, ktoré budú tento rok najviac ovplyvňovať činnosť podnikov sa na prvé miesto dostal rast cien vstupov, ktoré za najnebezpečnejšie označilo 61,8 % podnikov. Ďalšími najohrozujúcejšími faktormi sú pre podniky zníženie domáceho dopytu, klientelizmus, výkyvy výmenného kurzu, zníženie zahraničného dopytu a vysoká finančná zaťaženosť podnikov.
Na prieskume sa zúčastnilo 81 firiem, z čoho bolo 34 % malých podnikov, polovica bola strednej veľkosti a takmer 15 % tvorili veľké podniky. Z hľadiska právnej formy bolo najviac opýtaných spoločnosti s ručením obmedzeným, druhé najpočetnejšie boli zastúpené akciové spoločnosti a zvyšok tvorili spoločnosti s inou právnou formou. Medzi odvetviami najväčší podiel predstavovali podniky z oblasti priemyslu a stavebníctva, druhú najpočetnejšiu skupinu tvoril sektor služieb a významnú časť získal aj veľkoobchod.