Priemysel krajín strednej a východnej Európy (SVE) v posledných rokoch zaznamenal výrazný rast. Produktivita v krajinách SVE vzrástla od roku 1995 v priemere až o 10 % ročne, čo je približne štyrikrát viac ako v Európskej únii. Vyplýva to zo štúdie Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) a Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické štúdie (WIIW).
Najväčšou výhodou krajín SVE boli doteraz podľa štúdie nízke mzdové náklady, priemyselný rast bol však spojený aj s nárastom mzdových nákladov. Výhoda nižších mzdových nákladov však nie je podľa štúdie udržateľná a musí ju kompenzovať zvyšovanie produktivity práce.
Kandidátskym krajinám sa darí aj zvyšovať odbyt svojich priemyselných výrobkov v Európskej únii. Až 12 % importov výrobkov spracovateľského priemyslu pochádza z krajín SVE.
Veľké rozdiely sú podľa štúdie viditeľné v rôznych priemyselných odvetviach. Takmer vo všetkých krajinách rástla produktivita nadpriemerne v elektronickom, automobilovom a nábytkovom priemysle. Naproti tomu bol nárast produktivity v potravinárskom, textilnom, odevnom, drevárenskom, papierenskom a chemickom priemysle podpriemerný. Strojársky priemysel zaznamenal v ČR, Poľsku, Slovensku a Estónsku najväčší nárast produktivity.
Vstup krajín SVE do Európskej únie nárast produktivity ešte urýchli. Zároveň sa však zrýchli aj nárast mzdových nákladov. Podľa štúdie však úroveň miezd kandidátskych krajín dosiahne úroveň Európskej únie až za niekoľko desiatok rokov. Okrem Slovinska dosahujú nominálne mzdy v priemysle v tomto regióne len 10 až 20 % úrovne EÚ. Hrubé mzdy dosahujú napríklad v Bulharsku len 4,7 % úrovne miezd v Rakúsku, v Slovinsku 34,7 %, v ČR 15 %, v Maďarsku 15,4 %, na Slovensku 12,2 % a v Poľsku 19,9 %.