Priame zahraničné investície podnikov z krajín strednej a východnej Európy (SVE) budú v nasledujúcich rokoch rásť rýchlejším tempom. V súvislosti so vstupom do Európskej únie (EÚ) a očakávaným rastom miezd a výrobných nákladov v týchto krajinách budú totiž podniky hľadať lacnejšie možnosti výroby a montáže v iných regiónoch. Vyplýva to zo správy agentúry pre obchod a rozvoj pri Organizácii spojených národov (OSN) UNCTAD o vplyvoch rozšírenia EÚ na priame zahraničné investície.
Rast životnej úrovne a miezd v nasledujúcich rokoch môže podľa OSN ohroziť konkurencieschopnosť podnikov v odvetviach náročných na prácu. Ak si tieto podniky budú chcieť zachovať svoju konkurenčnú výhodu, budú musieť investovať do výrobných kapacít v krajinách s lacnejšou pracovnou silou. Tento trend postihne predovšetkým oblasť textilného a obuvníckeho priemyslu. Vďaka zapojeniu do spoločného európskeho trhu možno podľa UNCTAD taktiež očakávať investície podnikov do prítomnosti na jednotlivých lokálnych európskych trhoch.
České podniky zrealizovali doposiaľ priame zahraničné investície v hodnote okolo 900 mil. USD. Viac ako 80 % investícií pritom smerovalo do oblasti služieb, predovšetkým finančných a obchodných. České investície smerujú predovšetkým do ďalších ekonomík strednej a východnej Európy. V porovnaní s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy české podniky relatívne zaostávajú. Najväčším investorom je Rusko so svojimi ropnými a plynárenskými spoločnosťami, ako napríklad Lukoil, Gazprom. Aktívne sú však aj firmy z Maďarska, predovšetkým ropná a plynárenská spoločnosť MOL, ako aj firmy z Poľska, zo Slovinska je to výrobca domácich spotrebičov Gorenje a z Chorvátska farmaceutické koncerny Pliva, Krka a potravinárska spoločnosť Podravka.