S končiacim sa rokom pribúdajú bilancie uplynulých dvanástich mesiacov a výnimkou nie je ani britská tlač. Denník Guardian hodnotí novú európsku menu takmer rok po vstupe do platnosti. Na ilustráciu si vybral prosperujúci nemecký Düsseldorf Tamojšie obchody tradične začali s povianočnými výpredajmi, no záujem zákazníkov je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi badateľne slabší. Atmosféra je dnes celkom iná aká bola prvého januára, keď vo Frankfurte za obrovskej slávy oficiálne spustili logisticky najväčšiu operáciu v povojnovej Európe, píše denník. Skeptici varovali, že zavedenie eura bude rajom pre podvodníkov a falšovateľov, tvrdili, že ekonomika uviazne na mŕtvom bode a predpovedali dlhé rady nahnevaných a dezorientovaných ľudí, ktorí nechápu, prečo sa musia vzdať svojich frankov, mariek či pesiet. Tieto hrozivé scenáre sa však nakoniec ukázali byť len nafúknutou bublinou.
Celý proces prechodu na euro bol až neuveriteľne hladký a poplašné správy sa premenili na dym. Teda až na jeden aspekt, pokračuje Guardian. Ceny. Keď pred rokom euro nahradilo dovtedajšie platidlá v členských krajinách únie, guvernér Európskej centrálnej banky odmietol obavy, že zmena povedie k zvýšeniu cien a že obchodníci celú transakciu využijú na to, aby svoje ceny v novej mene zaokrúhlili smerom nahor.
Zákazníci v európskych krajinách sú však dnes, po dvanástich mesiacoch presvedčení, že inflácia sa pohybuje okolo piatich percent, aj keď oficiálny údaj je 2,2 %. V niektorých krajinách dokonca nahnevaní nakupujúci vyhlásili niekoľkodňové bojkoty obchodov a služieb. Ekonómovia sú však na strane guvernéra Centrálnej banky a podľa ich štatistík naozaj nedošlo k výraznejšiemu nárastu cien, aj keď obyvateľov niektorých krajín by bolo treba o tom dlho presviedčať, dodáva denník.
V krajinách ako Luxembursko, ktoré je najzanietenejším stúpencom eura, podporuje novú menu takmer 90 percent obyvateľov a podobne je na tom aj Belgicko s vyše osemdesiat percentnou podporou. Už horšie je to však napríklad v Španielsku, kde je to už len 77 percent, kým najchladnejší vzťah k novému platidlu si stihli vybudovať v Nemecku, kde euro považuje za dobrý nápad len 62 percent ľudí, konštatuje Guardian.