Existuje výrazné riziko, že oživujúca svetová ekonomika môže padnúť späť do recesie, čo naďalej brzdí snahy zlepšovať životné podmienky najchudobnejších ľudí na svete. Uvádza sa to v správe Svetovej banky (SB). Banka dodáva, že k negatívnym vyhliadkam svetovej ekonomiky prispievajú mnohé faktory, ako oslabovanie spotrebiteľskej dôvery, pokles akcií na svetových trhoch, obavy o japonský bankový systém, problémy s dlhmi v Latinskej Amerike a hrozba vojny medzi USA a Irakom a vplyvy tejto hrozby na ceny ropy. SB predpovedá, že v tomto roku vzrastie svetová ekonomika iba o 1,7 %, čo by predstavovalo iba mierne oživenie z miery rastu 1,1 %, zaznamenanej v roku 2001. Nevylučuje sa, že rast svetovej ekonomiky môže v budúcom roku oživiť na 2,5 %, avšak stále existujú hrozby útlmu.
„Oživovanie svetovej ekonomiky môže rýchlo stratiť dynamiku a existuje veľké riziko, že svet opäť klesne do recesie. Doterajšie oživovanie ekonomiky bolo oveľa váhavejšie a nerovnomernejšie, ako sme očakávali,“ oznámila SB v správe o perspektívach svetovej ekonomiky. V bohatých krajinách sa očakáva pokračovanie slabého ekonomického rastu. USA by mali zaznamenať v tomto roku rast o 2,3 % a v budúcom roku o 2,6 %. Japonská ekonomika nevykáže za tento rok vôbec žiaden rast, pričom v roku 2003 sa jej podarí expandovať iba o 0,8 %.
Eurozóna si nebude počínať o nič lepšie, pričom za rok 2002 vzrastie o 0,8 % a v roku 2003 o 1,8 %. V niektorých rozvojových krajinách sa môže ekonomický rast zrýchliť, avšak vo väčšine prípadov nebude tento rast stačiť na výrazné zredukovanie chudoby. V subsaharskej Afrike je na redukciu chudoby potrebný ekonomický rast aspoň o 5 %, avšak v tomto roku sa očakáva rast iba o 2,5 %. Najrýchlejšia expanzia sa v tomto roku očakáva vo východnej Ázii a Pacifiku, a to až o 6,3 %.