ČLÁNOK


,

Všetko nad tri je priveľa
6. decembra 2002

Relatívne jednoduchý spôsob založenia, nízka minimálna výška základného imania, obmedzená forma ručenia spoločníkov a ľahká zmena majiteľa spoločnosti charakterizujú spoločnosť s ručením obmedzeným. Je jednou z foriem obchodných spoločností, ktoré môže právnická alebo fyzická osoba na Slovensku založiť. Najmä pre tieto vlastnosti je „eseročka“ najobľúbenejšou z kapitálových spoločností. Pravdepodobne aj preto, aby nebola zneužívaná, došlo v novele (zákon č. 500/2001 Z. z.) Obchodného zákonníka (zákon č. 513/1997 Zb.) k rozsiahlym zmenám aj v paragrafoch o najvyužívanejšej spoločnosti.

Jedna z dôležitých zmien je zapracovaná aj v § 105a. A síce, že spoločnosť s ručením obmedzeným s jediným spoločníkom nemôže byť jediným zakladateľom alebo jediným spoločníkom inej spoločnosti. Fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch spoločnostiach. Hovorí sa im aj „reťazujúce spoločnosti“. K návrhu na zápis do obchodného registra musí pritom priložiť písomné vyhlásenie, že nie je jediným spoločníkom vo viac ako dvoch spoločnostiach s ručením obmedzeným (§ 112 Obchodného zákonníka). Už existujúce reťazujúce spoločnosti sa musia s novou právnou úpravou vyrovnať do konca roku 2003 (prechodné ustanovenie § 768c ods. 24). Ak tak neurobia, súd má právo zrušiť ich a nariadiť likvidáciu. Ak na spoločnosť, ktorá má jediného spoločníka, bol vyhlásený konkurz, môže táto osoba založiť ďalšiu spoločnosť len po určitom čase. Je ním jeden rok od vyrovnania záväzkov, ktoré sa viažu na majetok podliehajúci konkurzu podľa právoplatného uznesenia súdu.

Čo je dobré pre Čechov, je dobré aj pre Slovákov

Toto prechodné ustanovenie možno považovať za retroaktívne, pretože neuznáva práva fyzických osôb a spoločností s ručením obmedzeným, ktoré boli založené pred účinnosťou novely Obchodného zákonníka (č. 500/2001 Z. z.). Ako uviedol Pavel Hagyari z Aliancie advokátov, „v tejto súvislosti treba poukázať na zákaz pravej retroaktivity, ktorá je jedným z princípov právneho štátu. P. Hagyari si myslí, že súčasná právna úprava vzbudzuje aj isté pochybnosti o súlade s ústavným právom na vlastníctvo (čl. 20 Ústavy SR) a právom podnikať (čl. 35 Ústavy SR). Ako ďalej povedal P. Hagyari, „takémuto právnemu stavu sa mohol zákonodarca vyhnúť obmedzením ich vzniku a zákazom reťazenia od účinnosti novely Obchodného zákonníka“. Dominik Okenica z Ministerstva vnútra SR je však toho názoru, že v prípade spoločností s ručením obmedzeným nemožno hovoriť o porušení ústavného práva na ochranu vlastníctva. „Ide tu totiž o hybridný typ tzv. osobno-kapitálovej spoločnosti, kde sa okrem majetkového vkladu spoločníka vyžaduje aj jeho osobná účasť na podnikaní spoločnosti. Je to základný atribút existencie spoločností s ručením obmedzeným. K obmedzeniu teda dochádza na základe čl. 35 ods. 1 a 2 Ústavy SR, pretože zákon tu ustanovuje obmedzenie výkonu určitej činnosti (podnikania formou spoločnosti s ručením obmedzeným)“, uvádza ďalej D. Okenica.

Podľa dôvodovej správy vypracovanej odborníkmi z Ministerstva spravodlivosti SR a Právnickej fakulty UK došlo novelou k zosúladeniu našej právnej úpravy s 12. obchodnou smernicou Rady EÚ o jednoosobových kapitálových spoločnostiach. Spomenutá smernica umožňuje určiť maximálny počet spoločností, ktorých jediným zakladateľom môže byť tá istá fyzická osoba. A prečo práve tri spoločnosti? Naši zákonodarcovia veľmi často vychádzajú z právnej úpravy okolitých štátov. V tomto prípade je to Česká republika, ktorá má tiež uzákonené najviac tri spoločnosti pre jediného zakladateľa eseročky.

Fyzická osoba – zakladateľ viac ako troch spoločností s ručením obmedzeným, resp. jednoosobová spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá je jediným spoločníkom v inej spoločnosti s ručením obmedzeným, si môže zákonom stanovenú povinnosť (zbaviť sa spoločností, ktoré presahujú počet tri) splniť piatimi spôsobmi:

a) rozhodnúť o rozdelení obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným a následnom prevode na inú osobu,

b) rozhodnúť o zvýšení základného imania spoločnosti s ručením obmedzeným vkladom nového spoločníka, a tak stratiť postavenie jediného spoločníka,

c) rozhodnúť o zlúčení alebo splynutí spoločností s ručením obmedzeným,

d) zrušiť spoločnosť,

e) zmeniť jej právnu formu,

f) predať spoločnosť.

Zákaz retroaktivity znamená, že na porušenie uplatnenia práva platného v danom čase nemôže byť uplatňovaný zákon, ktorý bol prijatý až potom. Jedine v prípade, ak je výhodnejší.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS