S návrhom zmluvy Fondu národného majetku SR (FNM) o predaji akcií bratislavského podniku Slovenskej autobusovej dopravy (SAD), a.s. spoločnosť Connex Transport AB nesúhlasí a nebude ho akceptovať. FNM dal Connexu na podpis zmluvy o kúpe 49 % akcií bratislavského dopravcu ultimátum 29. novembra s tým, že ak do tohto termínu Connex zmluvu nepodpíše, vráti fond privatizačné rozhodnutie vlády o predaji akcií spoločnosti rezortu hospodárstva. Ako pre agentúru SITA v pondelok uviedol riaditeľ Connexu pre ČR, SR a Maďarsko Cyril-Hervé Carniel, Connex požiada ministerstvo hospodárstva, aby návrh zmluvy zmenil tak, aby spĺňal ich požiadavky o kúpnych podmienkach akcií a riadení SAD. V prípade, že ho rezort hospodárstva nezmení, bude Connex situáciu riešiť súdnou cestou.
Podľa pôvodnej dokumentácie k tendru na kúpu akcií SAD z novembra minulého roka má nadobúdateľ – Connex po kúpe 49 % akcií SAD zabezpečené predkupné právo na ďalších 17 %. Connex tak mal podľa návrhu za nimi navrhovanú sumu 540 mil. Sk v konečnom dôsledku získať 66 % akcií z portfólia SAD. Nakoľko však FNM rozhodol o predaji akcií po navýšení základného imania spoločnosti, znamenalo by to podľa Connexu, že by po zvýšení počtu akcií získali iba 9 %. Skutočnosť, že FNM nezmenil v tomto smere kúpne podmienky, považuje Carniel za pokus o vylúčenie Connexu z privatizácie bratislavskej SAD. „Connex tiež nedostal možnosť vykonať v podniku due dilligence, navyše valné zhromaždenie spoločnosti 3. septembra zmenilo svoje stanovy, ktoré ohrozujú kontrolu nad chodom spoločnosti aj v prípade, že by Connex získal väčšinu v predstavenstve podniku,“ dodal. Získanie rozhodujúcej väčšiny v predstavenstve sa FNM zaviazal nadobúdateľovi zabezpečiť v pôvodnom tendrovom dokumente.
FNM podľa Connexu tiež nemá iniciatívu o vzniknutom probléme s Connexom rokovať. Ako konštatoval Carniel, s členkou výkonného výboru fondu Annou Bubeníkovou sa mu nepodarilo spojiť napriek šestnástim listovým a telefonickým pokusom. Za pozoruhodné tiež šéf Connexu v SR považuje spôsob, akým A. Bubeníková a predseda výkonného výboru fondu Pavol Hulík v liste z 20. novembra adresovanom právnemu zástupcovi Connexu navrhuje privatizačný postup pri nadobúdaní akcií SAD. Postupy na zabezpečenie súčinnosti akcionárov vedúce k realizácií privatizácie by totiž podľa listu mali byť predmetom samostatných čiastkových ústnych dohovorov akcionárov, avšak potom, ako Connex podpíše kúpnu zmluvu.
Ako v tejto súvislosti pre agentúru SITA opakovane vyhlásila hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová, ak Connex zmluvu nepodpíše, fond posunie celý prípad na ministerstvo hospodárstva, ktoré má privatizáciu momentálne v kompetencii. „Fond môže postupovať len v zmysle uznesenia vlády a nemá kompetencie ho meniť,“ uviedla Lesajová. Ďalšie vyjadrenia predstaviteľa Connexu zatiaľ nekomentovala, pripomenula však, že pripomienky Connexu posudzoval Výkonný výbor FNM, ktorý ich neschválil, preto podľa nej nemožno hovoriť o tom, že fond by sa požiadavkami Connexu nezaoberal.
O privatizácii SAD Bratislava v prospech Connexu vláda rozhodla ešte v marci tohto roku. Po vstupe do bratislavskej SAD má Connex na obnovu vozidlového parku preinvestovať 400 mil. Sk počas štyroch rokov, pričom v každom roku spoločnosť na nákup nových autobusov mala vynaložiť 100 mil. Sk. Connex Group je najväčšou súkromnou spoločnosťou v Európe, ktorá podniká v oblasti prepravovania osôb. Je stopercentnou dcérskou spoločnosťou francúzskej spoločnosti Vivendi Environment.