Národná banka Slovenska (NBS) je pripravená využiť všetky svoje nástroje, ktoré má k dispozícii, aby vývoj kurzu slovenskej koruny bol úmerný a zodpovedal fundamentom ekonomiky. Ako ďalej uviedol v stredu pre novinárov guvernér NBS Marián Jusko, silnejšia koruna môže zhoršiť výsledky zahraničného obchodu, pričom proti tejto tendencii pôsobí navrhnutý budúcoročný štátny rozpočet, ktorý bude redukovať verejnú spotrebu.
Guvernér centrálnej banky predpokladá, že z dlhodobého hľadiska bude slovenská koruna posilňovať. „Približovaním sa k Európskej únii a Európskej menovej únii sa zvýši produktivita práce, zahraničné investície a uskutoční sa reštrukturalizácia hospodárstva, čo sú predpoklady na istú apreciáciu výmenného kurzu slovenskej koruny,“ uviedol Jusko. Podľa guvernéra problém je v tom, že v súčasnosti koruna posilňuje nie kvôli zmene fundamentov ekonomiky, ale pod vplyvom pozitívnych očakávaní, ktoré podporuje nadmerný príliv krátkodobého finančného kapitálu.
Jusko ďalej uviedol, že rozhodnutie o intervenciách na devízovom trhu a o znížení úrokových sadzieb zo strany centrálnej banky vyvolal predovšetkým nadmerný príliv finančného kapitálu, ktorý stále pôsobil na posilňovanie kurzu slovenskej koruny. Podľa guvernéra centrálnej banky sa manévrovací priestor NBS v oblasti úrokových sadzieb na budúci rok zúži, keďže inflácia bude vyššia ako v tomto roku. „Na druhej strane budeme musieť hodnotiť aspekty vývoja a zvažovať, ktoré opatrenie nesie so sebou menšie riziká,“ povedal Jusko. Ako dodal, v správe misie Medzinárodného menového fondu (MMF) sa hovorí, že z hľadiska výkonu menovej politiky sa NBS v súčasnosti nachádza asi v najzložitejšom období za posledné štyri roky.