ČLÁNOK




MMF vyzýva k rýchlemu sprísneniu fiškálnej politiky
21. novembra 2002

Znepokojenie nad vysokým schodkom bežného účtu platobnej bilancie vyjadrili predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF) vo svojej hodnotiacej správe. V tomto roku MMF očakáva vonkajší deficit na úrovni 8 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je napriek medziročnému poklesu stále nad udržateľnou úrovňou, ktorú odhaduje na 6 až 7 % HDP. Zníženie oficiálnych úrokových sadzieb Národnej banky Slovenska (NBS) pritom môže podľa MMF prispieť k ďalšiemu prehlbovaniu vonkajšej nerovnováhy.

Deficit bežného účtu je aj napriek v súčasnosti nízkej inflácii problémom pri výkone menovej politiky Národnej banky Slovenska. V dôsledku vysokého úrokového diferenciálu a očakávaného zhodnotenia meny s blížiacim sa prechodom na euro totiž pretrváva trend prudkého prílevu krátkodobého kapitálu, ktorý vyvíja silný tlak na posilnenie koruny. K zatraktívneniu koruny prispelo aj zníženie politického rizika po nástupe novej proreformnej vlády.

Slovensko tak bude podľa MMF musieť nájsť správny pomer v krátkodobom horizonte medzi menovou a fiškálnou politikou a flexibilným výmenným kurzom, aby si vedelo poradiť s prílevom kapitálu spôsobeným konvergentnými hrami zahraničných investorov. NBS pritom podľa MMF nemôže svojou menovou politikou zásadne ovplyvniť zhodnocovanie meny. Sústavné intervencie NBS, ktoré by boli následne sterilizované, považuje MMF za kontraproduktívne. Zníženie úrokových sadzieb by síce mohlo znížiť tlak na posilňovanie koruny, prispelo by však k prehriatiu ekonomiky. Prílišné zhodnotenie koruny však môže nepriaznivo ovplyvniť konkurencieschopnosť slovenského hospodárstva, najmä ak by sa nepodarilo udržať mzdové náklady.

Podľa MMF preto treba predovšetkým sprísniť fiškálnu politiku a až následne uvoľňovať menovú politiku, aby sa neohrozil dezinflačný proces alebo vonkajšie účty platobnej bilancie. Keďže NBS promptne zasiahla proti prílevu kapitálu výrazným znížením sadzieb, avšak ešte pred schválením štátneho rozpočtu na budúci rok, podľa MMF bude treba rýchlo sprísniť fiškálnu politiku až nad rámec schodku na úrovni 5 % HDP, s ktorým sa počíta v návrhu rozpočtu. So sprísnením fiškálnej politiky pritom treba začať už koncom tohto roka. Ak by sa fiškálna politika sprísnila, vytvoril by sa priestor na uvoľnenie menovej pozície a NBS by mohla intervenovať za účelom predchádzania prudkým kurzovým výkyvom.

MMF súčasne upozornilo na potrebu posilnenia dohľadu nad finančným trhom, keďže prudký prílev kapitálu a zníženie úrokových sadzieb môžu posilniť aktivity bánk a zmeniť profil rizík spojených s ich operáciami s následným dopadom na zhoršenie ich portfólia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 1. 2025

USD 1,040 0,004
CZK 25,140 0,001
GBP 0,845 0,000
HUF 409,700 1,380
CAD 1,498 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS