Pre investorov, ktorí sa zaujímajú o privatizáciu Slovenských elektrární, a.s. (SE) je dôležité odstránenie neistoty okolo regulácie cien výroby elektrickej energie, keďže Ministerstvo hospodárstva SR (MH) naznačuje možnú úpravu úlohy a postavenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Pre agentúru SITA to povedal zástupca privatizačného poradcu vlády PricewaterhouseCoopers (PwC) Peter Mitka. Podľa neho naštartovanie ďalšej etapy privatizácie SE úzko súvisí aj s odstránením neistoty, ktorá prevláda v regulácii výroby elektrickej energie.
P. Mitka sa v utorok stretol so štátnym tajomníkom MH László Pomothym a odovzdal mu návrhy poradcu na ďalší postup v privatizácii SE. Na stretnutí neboli prijaté žiadne závery ohľadom ďalšieho procesu privatizácie, MH potrebuje ešte čas na oboznámenie sa s dokumentmi a postupom privatizácie. „Zhodli sme sa však na tom, že je potrebné ďalšie stretnutie čo najskôr,“ dodal Mitka.
Štát vypísal tender na predaj minoritného podielu v SE 1. augusta. Predbežné ponuky na kúpu 49-percentného podielu v SE podalo spolu osem subjektov, pričom ide o európskych strategických investorov. Podľa privatizačného PwC väčšina z ôsmich strategických investorov podala predbežné ponuky na kúpu 49-percentného podielu už reštrukturalizovaných dcérskych spoločností SE.
Predpokladá sa, že predbežný záujem prejavili súčasní investori do slovenských rozvodných sietí, ktorými sú francúzska skupina EDF a nemecké koncerny E.ON a RWE. Z Veľkej Británie by sa o kúpu podielu v SE mohli uchádzať spoločnosti International Power a British Energy. Taktiež nie je vylúčené, že záujem prejavil aj taliansky Enel, ktorý v minulosti prejavil záujem o slovenské distribučné spoločnosti.