ČLÁNOK




V Komisii pre cenné papiere a burzy vyvrcholila kríza
8. novembra 2002

Predseda Komisie pre cenné papiere a burzy Harvey Pitt neodolal veľmi intenzívnemu tlaku a odstúpil zo svojej funkcie, ktorú zastával iba 15 mesiacov.

Experti poznamenávajú, že výkon jeho mandátu bol poznamenaný nielen politickou kontroverznosťou, ale aj viacerými chybnými krokmi Harveyho Pitta.

Ďalej dodávajú, že Komisia pre cenné papiere a burzy -SEC zažila pod jeho vedením zrejme najturbulentnejšie obdobie v dejinách amerických korporácií. Práca Komisie sa extrémne spolitizovala a jej dôveryhodnosť sa začala spochybňovať tak, ako nikdy v minulosti.

Po sérii škandálov, ktorú začal krach Enronu, navrhla SEC celú škálu opatrení, Pitt sa však dostával do kritickej pozície najmä tým, že mal veľmi blízke vzťahy k Bielemu domu a v minulosti bol právnym zástupcom viacerých amerických korporácií, čo vyvolávalo domnienky, že je stále ich exponentom.

V osobnom liste, v ktorom oznamuje Georgeovi Bushovi svoju rezignáciu, Pitt uviedol, že nechce byť príťažou ani pre prezidenta USA a ani pre SEC a jeho rozhodnutie odstúpiť z funkcie bude zrejme tým najlepším riešením pre všetkých, osobitne pre Komisiu pre cenné papiere a burzy, aby mohla pokračovať v dôležitom úsilí, ktoré sa začalo za Pittovej éry.

Rozruch okolo mojej osoby komplikoval prácu Komisie pri vykonávaní jej kriticky dôležitých úloh, uviedol doslova Harvey Pitt a dodal, že odstupuje z funkcie predsedu SEC, ale aj z pozície jej člena.

Rezignácia sa stane účinnou až do obdobia, kým sa nenájde vhodný kandidát na uvoľnený post.

Jedným z vrcholov krízy v SEC bolo rozporné hlasovanie o predsedovi komisie, ktorá sa má stať novým dozorovým orgánom pre otázky účtovníctva a auditu. V pomere 3:2 bol do tejto funkcie zvolený bývalý riaditeľ Americkej spravodajskej služby – CIA a niekdajší riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie – FBI Daniel Webster.

V prospech Webstera hovorí jeho vysoká reputácia a vynikajúce riadiace schopnosti. Za negatívum sa označuje jeho vek (Webster má 78 rokov), no najmä fakt, že nemá hlbšie znalosti v oblasti účtovníctva a auditu.

Problémom je aj to, že William Webster bol v poradí už tretím kandidátom na post predsedu novovytváraného výboru.

Pripomína sa i to, že Webster kedysi pôsobil v auditorskej komisii v rámci US Technologies, teda v spoločnosti, ktorá sa dostala do centra pozornosti regulačných orgánov v súvislosti s jej niektorými podozrivými finančnými operáciami.

Prvým osloveným bol renomovaný bankár a bývalý predseda Federal Reserve Paul Valcker. Túto funkciu Harvey Pitt údajne ponúkol aj Johnovi Biggsovi, ktorý pôsobil v jednom z významných amerických penzijných fondov.

Ďalšími členmi výboru sa podľa dostupných informácií má stať jeden z terajších popredných pracovníkov SEC Charles Niemeier a Kayla Gillanová, bývalá právna zástupkyňa penzijného fondu Calpers. Prekvapením je, že medzi navrhovanými členmi výboru chýba Mary Schapirová, šéfka Národnej asociácie obchodníkov s cennými papiermi.

Kríza v SEC dostala veľmi výrazné dimenzie pred dvoma týždňami, kedy dvaja poprední predstavitelia Demokratickej strany v Kongrese – Tom Daschle a Richard Gephardt v osobnom liste požiadali prezidenta Busha, aby odvolal Harveya Pitta.

Daschle a Gephardt vtedy uviedli, že Harvey Pitt prispel k nestálosti finančných trhov a k otraseniu dôvery investorov.

Následne sa začali od Pitta dištancovať aj jeho niekdajší „spojenci“ z Republikánskej strany. Biely dom ho síce neprestal podporovať, ale v prospech Pitta sa angažoval menej energicky, ako v minulosti.

Pitt to zrejme pochopil ako vážny signál a dal prednosť dobrovoľnému odchodu z funkcie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS