ČLÁNOK




Boj o holú existenciu
7. novembra 2002

Futbalisti prvodivízneho anglického tímu Leicester City sa dohodli, že budú pravidelne prispievať zo svojich príjmov na mzdu obľúbenej upratovačke. Tej hrozila pre zlú ekonomickú situáciu klubu strata zamestnania.

Za touto navonok úsmevnou správou sa skrýva tvrdá realita finančnej krízy, ktorá v posledných dňoch nedá spávať predstaviteľom viacerých anglických klubov.

Rušné obdobie v ostrovnom futbale má na svedomí kolaps súkromnej televíznej spoločnosti ITV Digital v apríli tohto roka. Spoločnosť, ktorú tvorili spojené firmy Granada a Carltom Communications, kúpila v júni 2000 vysielacie práva na prenosy zo zápasov Football League – druhej, tretej a štvrtej anglickej ligy. Počas troch rokov chcela za ne zaplatiť dovedna 315 miliónov libier. Ponúkla približne štvornásobok toho, čo na konto Football League poukázal predchádzajúci vlastník televíznych práv – spoločnosť BskyB. Kluby sa hneď pustil do intenzívnych nákupov hráčov i nového vybavenia. Provinčný tím Grinsby Town napríklad angažoval čínskeho reprezentanta En Hua, ktorému ponúkol plat 13-tisíc libier týždenne. Škrt cez rozpočet klubom však spravili britskí televízni diváci. Tí odmietli vydať za priame prenosy desať libier mesačne. Program ITV Digital si predplatilo iba 200-tisíc ľudí.

ITV Digital síce ustúpila tlaku najsilnejších anglických tímov z Premier League (tie však čerpajú podstatnú časť príjmov za televízne práva od spoločnosti Sky) a zaručila sa vyplatiť im sumu19 miliónov libier, kluby z nižších súťaží však už toľko šťastia nemali. Funkcionári Football League prehrali so skrachovanou televíznou spoločnosťou súdny spor o dlh vo výške 315 miliónov libier. Predsedu anglickej futbalovej ligy Keitha Harrisa a generálneho riaditeľa tejto organizácie Davida Burnsa to stálo funkcie.

Odstúpenie od dohodnutého kontraktu spôsobilo v príjmovej časti klubov prvej divízie veľkú čiernu dieru. Odvtedy síce prvoligisti uzatvorili zmluvu so spoločnosťou Sky, ktorá kúpila televízne práva na odvysielanie niekoľkých zápasov na štyri roky za 95 miliónov libier, to však zaplátalo medzery v príjmoch iba z malej časti.

Zmluva bez garancií

Najviac postihnuté sú kluby, ktoré vypadli z Premier League – Leicester, Coventry City a Derby County. Naďalej musia plniť voči hráčom vysoké finančné záväzky uzatvorené počas účinkovania v najvyššej súťaži, pričom hospodária s oveľa nižšími rozpočtami.

Viacero prvodivíznych klubov uzatvorilo s futbalistami lukratívne kontrakty v očakávaní, že od ITV Digital zinkasujú ročne 2,5 milióna libier. Namiesto toho dostávajú teraz ročne 90-tisíc, kluby druhej divízie 45-tisíc a tímy tretej divízie 35-tisíc libier ročne. Na porovnanie, každý z klubov Premier League získal na konci minulej sezóny za predaj televíznych práv minimálne 17 miliónov libier.

Pôvodcom súčasného neutešeného stavu však nie je iba ITV Digital. Vedenie Football League i samy kluby doplatili na to, že uzatvorili zmluvu bez zákonných garancií v prípade vypovedania jednou zo strán. Toto pokĺznutie umožnilo ITV Digital odstúpiť od dohody bez akejkoľvek zodpovednosti. Kritike neušiel ani mediálny magnát a šéf BskyB Rupert Murdoch, ktorý prispel k vyradeniu ITV Digital z konkurenčného boja a po jej krachu zaujal uvoľnené pozície na trhu. Futbaloví agenti zastupujúci hráčov zasa neustále kumulovali požiadavky na platy futbalistov, čím nútili kluby zvýšiť rozpočty. A v neposlednom rade je tu tlak športovej verejnosti. Fanúšikovia chcú výsledky, o ktoré sa majú pričiniť noví hráči. Kluby ich teda nakupujú, pričom často ide o riskantný obchod.

V kluboch nútená správa

Prvodivízny Leicester City požiadal Najvyšší súd o nútenú správu. Pred štartom novej sezóny klub slávnostne otvoril nový štadión, ale po páde z finančne lukratívnejšej Premier League nemá teraz na splácanie pôžičky vo výške 30 miliónov libier. Nútená správa by podľa predstaviteľov klubu mala zabezpečiť Leicesteru čas na dokončenie finančnej reštrukturalizácie tímu. K uchovaniu nádeje na rýchly návrat do Premier League by malo prispieť aj vytvorenie konzorcia, ktorého hlavnou úlohou je vykúpenie klubu zo správy. Založenie konzorcia inicioval bývalý futbalista Leicesteru a anglickej reprezentácie Gary Lineker, ktorý oznámil, že zoženie na konto pomoci päť miliónov libier.

Z ďalších ohrozených klubov požiadalo o nútenú správu i Barnsley. Správcovia dostali osem týždňov na to, aby zohnali nových investorov. Dlh Coventry predstavuje takmer 60 miliónov libier. Klub navrhol hráčom zníženie ich príjmov na nasledujúce dva roky o 12 percent, s tým, že v prípade zlepšenia finančnej súťaže sa im rozdiel vyrovná. Aj v Derby County spôsobili finančnú krízu dlhodobé lukratívne zmluvy s viacerými futbalistami. V auguste meškali hráčom výplaty. Klub odmieta nútenú správu, opiera sa o dôveru bankových inštitúcií. Sheffield Wednesday sa snaží predať svoje tréningové ihrisko, čo by mohlo priniesť do klubovej pokladnice päť miliónov libier.

Stagnuje aj trh s hráčmi

Kríza sa netýka len klubov prvej divízie. Podobné starosti má väčšina zo sedemdesiatich dvoch tímov anglickej prvej, druhej, tretej a štvrtej ligy.

,,V januári tohto roka predstavoval náš dlh 13 miliónov libier. Teraz je to šesť miliónov a do konca sezóny by sme ho chceli znížiť na štyri milióny,“ tvrdí s presvedčením šéf druhodivízneho tímu Huddersfied Town David Taylor. ,,Zadlžili sme sa pre vypadnutie z prvej divízie. Po kolapse ITV Digital sme prišli v tejto sezóne o 200-tisíc libier. Horšia než finančná strata je však stagnácia na trhu s hráčmi, ktorú kolaps vyvolal. Nedokážeme sa zbaviť hráčov, ktorí nás stoja majetok. Z tridsaťčlenného kádra máme dvanásť futbalistov, s ktorými sme pred dvoma-troma rokmi, keď sme hrali v prvej divízii, uzatvorili vysoké kontrakty. Nechcem hovoriť o konkrétnych menách, no výdavky na ich platy mnohonásobne prevyšujú naše súčasné možnosti. Medzi fanúšikmi v meste máme naďalej silnú podporu. Problém je, že hráme v druhej divízii a prišli sme o príťažlivé derby zápasy z vyššej súťaže. S dvoma tímami zo Sheffieldu, Roterhamom či Bradfordom zavítali na náš štadión aj stovky fanúšikov súpera. Naproti tomu nemôžeme očakávať, že k nám dorazí veľa priaznivcov z Plymouthu. V prvej divízii sa priemerná návšteva na domácich zápasoch pohybovala okolo štrnásťtisíc divákov. Teraz klesla na 9 500. Priemerná cena vstupenky je dvanásť libier, takže na každom zápase sme v porovnaní s minulým rokom mínusový takmer o 60-tisíc libier. A k tomu sa pridali aj oveľa vyššie náklady na cestovné, než sme mali v prvej divízii,“ s povzdychom dodáva D. Taylor.

Za prioritu číslo jeden považuje šéf Huddersfieldu záchranu klubovej pýchy – Akadémie na výchovu mladých futbalových talentov. ,,Je to naša budúcnosť, nesmieme o ňu prísť.“ Na nútenú správu nemá D. Taylor práve najlepší názor. ,,Viem, ako správcovia pracujú. Ide im len o to, ako sa dostať rýchlo dnu, naplniť si vrecká a potom rýchlo zmiznúť.“

Malé zanikajú, veľké s problémami

Kluby Premier League sú k tímom z nižších súťaží solidárne a venovali im sumu 15 miliónov libier. Tímom, ktoré z Premier League vypadli navyše prináleží jednorazová pomoc vo výške šesť miliónov libier. Je to však stále málo a ani anglická futbalová elita nie je mimo ohrozenia.

„Malé kluby zaniknú, veľké sa dostanú pod nútenú správu a platy futbalistov výrazne klesnú,“ tvrdí analytik z oddelenia futbalového výskumu na Univerzite v Leicesteri John Williams. Podľa neho má v súčasnosti vážne finančné problémy 90 percent všetkých anglických klubov. ,,Počas desiatich rokov sa počet profesionálnych klubov zredukuje. Veľa klubov sa musí zreorganizovať a reštrukturalizovať, platy hráčov v tímoch spodnej polovice Premier League i hornej polovice prvej divízie sa musia znížiť.“

S Williamsovým katastrofickým scenárom nesúhlasia predstavitelia Football League. Hovorca organizácie John Nagle síce priznáva, že veľká časť klubov bojuje o holú existenciu, je však presvedčený, že sa zo zlej situácie dostanú. ,,Časy sú zlé a ešte sa zhoršia, ale všetky problémy prekonáme. Futbal čaká svetlá budúcnosť. Máme pripravené opatrenia a riešenia, no nechcem zatiaľ o nich hovoriť, aby som nevzbudzoval v ľuďoch predčasné nádeje,“ hovorí J. Nagle.

Navzdory optimizmu predstaviteľov Football League analytik J. Williams varuje, že problémy, ktorým v súčasnosti čelí Leicester, Barnsley či Bradford, môžu v budúcnosti postihnúť ktorýkoľvek zostupujúci klub z Premier League. ,,Southampton preinvestoval tridsaťdva miliónov libier na výstavbu nového moderného štadióna. Ak by vypadol z prvej divízie, ocitol by sa v rovnakej zložitej situácii ako spomínané kluby,“ uvádza J. Williams. ,,Viacero klubov je na jednej lodi. Finanční riaditelia sa neriadia vo futbalovom biznise tak ako by sa riadili v inom. Túžia stať sa najlepšími, sú ambiciózni, lebo ich fanúšikovia od nich žiadajú, aby takí boli. To však nie je ideálny finančný manažment a v prípade zlyhania nejestvuje žiadny plán B.“

Údajne len sedem tímov z Premier League – Arsenal Londýn, Blackburn Rovers, FC Liverpool, Manchester United, FC Middlesbrough, Newcastle United a Tottenham Hotspur – sa môže pochváliť finančnou stabilitou. V ostatných je otázka štruktúry finančného zabezpečenia veľmi chúlostivou témou – a to neveští do budúcnosti nič dobré.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS