Rozhodnutie o tom, či si začať sporiť na dôchodok na vlastnom účte alebo naďalej zostať v súčasnom priebežnom dôchodkovom systéme, bude môcť občan urobiť kedykoľvek počas svojho aktívneho života. Pre agentúru SITA to uviedol interný poradca ministra práce a sociálnych vecí pre dôchodkovú reformu Ivan Švejna. „Občania nebudú musieť do nového systému vstúpiť okamžite po jeho vytvorení,“ skonštatoval.
Ak si však človek začne sporiť na dôchodok v rámci kapitalizačného piliera, nebude sa už môcť podľa Švejnu vrátiť do starého systému. V prípade, že si počas svojho života na účte z rôznych dôvodov nenašetrí dostatočnú sumu, štát mu bude garantovať minimálnu výšku dôchodku. Najnižšiu úroveň penzie štát podľa Švejnu zaručí aj ľuďom, ktorí zostanú v priebežnom systéme. „Nevieme však, či tieto záruky budú rovnaké,“ uviedol.
Výška dôchodkov, ktoré sa budú vyplácať v rámci priebežného systému, bude podľa poradcu pre dôchodkovú reformu závisieť od toho, koľko štát vyberie na poistných odvodoch. Úroveň penzie vyplácanej v kapitalizačom pilieri však bude určovať množstvo našetrených prostriedkov na osobnom účte. Ak si občan sám nasporí dostatok zdrojov na svoj budúci dôchodok, bude sa môcť podľa Švejnu sám rozhodnúť, v akom veku do dôchodku odíde. Nasporené prostriedky budú môcť v prípade smrti občana zdediť jeho rodinní príslušníci.
Dôchodkový systém plánuje vláda vybudovať na troch pilieroch. Prvým pilierom je súčasný priebežný systém, v rámci ktorého pracujúci občania prispievajú na dôchodky súčasných dôchodcov odvodmi do Sociálnej poisťovne. Druhý pilier, ktorého vytvorenie rezort práce v súčasnosti pripravuje, spočíva na odvádzaní časti príspevkov zamestnanca na vlastný osobný účet. Dôchodkové účty by mali spravovať súkromné správcovské spoločnosti. Tretím pilierom je systém doplnkového dôchodkového poistenia, v ktorom si ľudia dobrovoľne sporia na svoj dôchodok platbami do doplnkových dôchodkových poisťovní. Tento systém sa na Slovensku zaviedol ešte v roku 1996.