Zmeny v priebežnom dôchodkovom pilieri, zriadenie systému sporenia na vlastné dôchodkové účty a sprísnenie dozoru nad doplnkovými dôchodkovými poisťovňami budú hlavné úlohy rezortu práce a sociálnych vecí v oblasti dôchodkovej reformy v nadchádzajúcom období. Na tlačovej besede to vo štvrtok uviedol štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Horváth.
Novelou zákona o sociálnom poistení by sa podľa Horvátha mali odstrániť nedostatky schváleného zákona a zladiť tento systém s pripravovaným systémom kapitalizácie na vlastných účtoch občanov. Zriadením kapitalizačného piliera nastanú podľa neho zmeny aj v daňových zákonoch a v dohľade nad kapitálovým trhom. Pri príprave dôchodkovej reformy ministerstvo čakajú aj úlohy v oblasti osvety a vzdelávania občanov. „Pokiaľ nebudeme mať podporu verejnosti, nemôžeme rátať s úspechom,“ zdôraznil Horváth.
Zásadné zmeny by mali podľa neho nastať aj v zákone o doplnkových dôchodkových poisťovniach. „Súčasná právna úprava negarantuje dostatočne bezpečnosť úspor občanov v týchto spoločnostiach,“ uviedol Horváth. Dozor nad poisťovňami by sa podľa neho mal presunúť na nezávislé inštitúcie. „Dozor ministerstva práce a financií neplní dostatočne úlohy, ktoré mu vyplývajú zo zákona,“ povedal.
Pri budovaní systému kapitalizácie na osobných dôchodkových účtoch by sa podľa poradcu ministra práce pre dôchodkovú reformu Júliusa Strapeka mali všetci občania mať možnosť rozhodnúť, či do nového systému vstúpia. Reformovaním súčasného dôchodkového systému chce Strapek znížiť odvody na dôchodkové poistenie. „Nároky súčasných dôchodcov sa reformou nenarušia,“ uviedol Strapek.
Okrem dôchodkovej reformy plánuje ministerstvo aj transformáciu sociálnych služieb. Týmto krokom podľa Oľgy Reptovej z M.E.S.A. 10 nastanú zmeny v kvalite poskytovaných služieb, čo by sa malo dosiahnuť zavedením štandardov kvality. Na financovaní sociálnych služieb by sa podľa Reptovej mali významnejšie podieľať aj ich poberatelia.