Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings zvýšila v piatok rating Slovenskej republiky pre dlhodobé devízové záväzky na BBB- z úrovne BB+. Rating pre dlhodobé záväzky v slovenskej mene potvrdila agentúra na BBB+, pričom rating krátkodobých záväzkov zvýšila na F3 z úrovne B. Výhľad ratingov pre dlhodobé záväzky ostáva pozitívny. Rating BBB pre dlhodobé záväzky je najnižším stupňom investičného hodnotenia. Pod ním sa nachádzajú ratingy špekulatívneho stupňa. Fitch o tom informovala na svojej internetovej stránke.
Agentúra oznámila, že výsledky septembrových volieb otvorili cestu pre vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) v roku 2004, čo výrazne znížilo riziká, ohrozujúce ratingy krajiny. EÚ totiž varovala, že v prípade návratu Mečiarovej HZDS do vlády by sa vylúčil vstup SR do únie, čo by negatívne zasiahlo ekonomickú politiku, toky priamych zahraničných investícií a dôveru voči trhu. Privatizácia 49-percetného podielu v plynárenskom monopole SPP za 2,7 mld. USD taktiež výrazne zredukovala zraniteľnosť slovenskej ekonomiky voči rizikám v oblasti verejného a externého financovania. Agentúra Fitch ponechala v platnosti pozitívny výhľad ratingov Slovenska počas tohto roku, pretože očakávala, že uvedené riziká sa úspešne vyriešia.
Agentúra Fitch ďalej uviedla, že nová slovenská vláda musí prijať rýchle a rozhodné opatrenia v záujme redukcie rozpočtového deficitu, ktorý nebezpečne rástol od zavedenia reštriktívneho plánu v roku 1999. Fitch očakáva, že rozpočtový deficit vzrastie v tomto roku na úroveň približne 7,2 % hrubého domáceho produktu (HDP) po zahrnutí nákladov na reštrukturalizáciu bánk a na vyplatenie štátnych garancií. Pozitívnym javom podľa agentúry je zámer vlády SR znížiť deficit rozpočtu na 5 % HDP v roku 2003. Avšak starnutie obyvateľstva a náklady súvisiace s EÚ si vyžiadajú ďalšie rozpočtové výdavky, kvôli čomu budú fiškálne reštrikcie dlhodobejšie a bolestivejšie. Sprísnenie fiškálnej politiky je taktiež nevyhnutné na dosiahnutie vyváženejšieho ekonomického rastu a na zníženie deficitu na bežnom účte, ktorý bude v tomto roku pravdepodobne predstavovať asi 8 % HDP. Vplyvy nedávnej reštrukturalizácie priemyslu, priame zahraničné investície a oživenie ekonomiky v EÚ by mali pomôcť SR znížiť deficit bežného účtu na budúci rok na 6,7 % HDP.
Fitch očakáva, že verejný dlh SR klesne do konca tohto roku na 41 % HDP, čo je v súlade s úrovňou, zodpovedajúcou pre rating BBB, pričom čistý zahraničný dlh sa zníži na úroveň 15 % príjmov bežného účtu. Pre vládu bude nevyhnuté, aby pokračovala v realizácii svojich fiškálnych plánov a v redukcii deficitov rozpočtu a bežného účtu, aby sa zabránilo opätovnému rastu mier verejného a externého dlhu, keď príjmy z privatizácie začnú klesať. Slovensko bude v roku 2003 potrebovať obrovské externé financie vo výške asi 4,1 mld. USD (15 % HDP), avšak môže tiež očakávať pokračujúci silný prílev priamych zahraničných investícií a disponuje devízovými rezervami 7,5 mld. USD. Ratingu investičného stupňa SR poskytujú podporu aj úrovne mier dlhu a likvidity, ako aj úrovne príjmov a otvorenosť ekonomiky, ktorá je dobre integrovaná do regiónu strednej Európy.
Fitch informovala, že obnovenie vysokého deficitu na bežnom účte napriek miere nezamestnanosti nad 18 % naznačuje potrebu ďalších reforiem na strane ponuky. Agentúra pozitívne hodnotí plány vlády na pokračovanie v privatizácii, zvýšenie taríf v energetike, reformy dôchodkového a zdravotníckeho systému a plány na liberalizáciu trhu práce a boj proti korupcii. Realizácia týchto plánov však bude zložitá a Fitch bude pozorne sledovať detaily, kredibilitu a pokrok v rámci fiškálnych a štrukturálnych reforiem.