ČLÁNOK


,

“ Hviezda 72-ročného „“proroka z Omahy““ svieti jasnejšie
31. októbra 2002

V marci 2000 sa na Wall Street písala história, hlavný ukazovateľ „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite (index všetkých info-technologických účastín kótovaných na burze Nasdaq) sa vyšplhal na dejinné maximum 5 049 bodov. V ten istý deň klesla hodnota investičného fondu Warrena Buffetta na niekoľkoročné minimum 41-tisíc dolárov. V súčasnosti je situácia diametrálne odlišná, Nasdaq Composite sa od rekordu prepadol približne na 1 300 bodov a cena jednej akcie spoločnosti Berkshire Hathaway medzičasom explodovala na 75-tisíc dolárov.

Hviezda 72-ročného „proroka z Omahy“, ako ho nazývajú jeho verní prívrženci, svieti jasnejšie ako kedykoľvek predtým. Pred jeho akciovou jasnozrivosťou sa opäť skláňajú aktéri na parkete, burzoví žurnalisti a ekonomickí analytici. Zabudli pritom na opovržlivé tóny, ktorými ho častovali na vrchole novoekonomického ošiaľu. Vtedy mu mnohí obchodníci s účastinami vyčítali, že stratil schopnosť vystopovať akciové spoločnosti ponúkajúce investorom mimoriadne zisky. A ohŕňali nos nad tým, že nevie posielať e-maily a nemá ani potuchy o internete.

Kupuj iba to, čomu rozumieš

W. Buffett sa nedal vyviesť z rovnováhy. Železne sa pridržiaval svojich investičných princípov. Stručne – W. Buffett vloží peniaze iba do tej spoločnosti, ktorej cena na burze je nižšia ako jej „vnútorná hodnota“. Tú možno vyrátať z podstaty podniku, teda z jeho substancie (súčtu hodnoty strojov, materiálu, surovín, vyrobených produktov, nemateriálnych statkov a podobne) a z odhadu výšky budúcich ziskov (znížených o mieru inflácie), ktorého burzovým stelesnením sú staré známe, osvedčené ukazovatele, napríklad pomer kurz/zisk alebo dividenda/kurz. „Vnútorná hodnota“ sa však nedá vypočítať, keď nemožno predpovedať (aspoň s akou-takou istotou) budúci vývin analyzovaného podniku.

Pri info-technologických akciách to jednoducho nebolo uskutočniteľné. Preto sa W. Buffett roky vyhýbal info-technologickým účastinám. Buffetova kúpna filozofia sa dá opísať takto: Najskôr treba porozumieť chodu, všetkým procesom vo vyhliadnutej spoločnosti. Po dôkladnej analýze treba kúpiť jeho akcie vtedy, keď ostatní nemajú odvahu investovať, ak na parkete zavládne priveľmi chtivá atmosféra, vtedy sa treba stiahnuť a prežiť následnú búrku v podobe burzového krachu.

Investičná spoločnosť Berkshire Hathaway má v portfóliu akcie takzvanej „starej ekonomiky“. Vlastní 8 % globálneho koncernu Coca-Cola, 9 % legendárnej firmy Gillette a 11 % gigantu s úverovými kartami American Express. W. Buffett však nie je a priori nadšený dlhodobými vyhliadkami. Preto sa rozlúčil s vkladmi do takých burzových matadorov, akými sú spoločnosti McDonald´s, Walt Disney či Freddie Mac.

Siahol po info-technológii

Druhou stranou mince zvanej Berkshire Hathaway je skutočnosť, že burzová verejnosť síce vníma Buffettov fond ako uzavretú akciovú investičnú spoločnosť. Platilo to do polovice 90. rokov. Odvtedy sa Berkshire Hathaway zmenila na gigantický konglomerát s operatívnym ťažiskom v poisťovacom obchode a vedľajšími záujmami napríklad v nábytkárstve alebo výrobe tehál. W. Buffett totiž kúpil akcie štvrtej najväčšej svetovej zaisťovne General Re a obrovskej americkej poisťovne Geico. Do svojho portfólia vložil účastiny ziskových nábytkárskych firiem a prosperujúcich tehelní. Revolúciou však je, že prednedávnom získal akcie info-technologickej spoločnosti Level 3.

W. Buffett je legendárnou postavou americkej burzy. Jeho osobný majetok sa odhaduje na 34 miliárd dolárov. Geniálnou schopnosťou vyňuchať podhodnotené firmy urobil z investorov do Berkshire Hathaway zámožných občanov. Ten, kto do Buffettovej firmy vložil pri jej vzniku pred 35 rokmi 10-tisíc dolárov, má dnes akciový balík v hodnote 50 miliónov dolárov. Medzi Buffettove koníčky nepatrí zbieranie drahých obrazov či jazdenie na rýchlych autách. Najradšej si dáva na obed či večeru jednoduchý hamburger alebo mocný steak a zapíja ho coca-colou s čerešňovou príchuťou. Dodnes býva v Omahe v Nebraske v dome, ktorý kúpil pred vyše troma desaťročiami za 31 500 dolárov.

Berkshire Hathaway je najväčšou americkou firmou, ktorá nepatrí do prestížneho burzového indexu Standard & Poor´s 500 zahŕňajúceho 500 najdôležitejších amerických akciových spoločností. Najrizikovejším faktorom fondu je sám jeho šéf. W. Buffett má totiž 72 rokov. Miliardový konglomerát Berkshire Hathaway riadi z centrály spolu s 13 spolupracovníkmi. Aj keď v nijakom prípade nezamýšľa zavesiť burzové aktivity na príslovečný klinec, jeho obdivovatelia si kladú otázku, či jeho nástupca bude mať takú istú šťastnú ruku a chladnokrvný ekonomicko-analytický mozog ako nedostižný akciový prorok z Omahy.

Autor je spolupracovníkom Profitu


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS