ČLÁNOK




Menové agregáty v septembri ovplyvnili privatizačné príjmy
30. októbra 2002

Vývoj menových agregátov ovplyvnila v septembri privatizácia Západoslovenskej energetiky a Všeobecnej úverovej banky. Zároveň sa v septembri realizovala aj deblokácia časti ruského dlhu voči SR v hotovostnej forme. Oba tieto faktory sa tak premietli do zlepšenia pozície verejného sektora a Fondu národného majetku SR voči bankovému sektoru, nakoľko príjmy z privatizácie sa počas mesiaca nepoužili a prostriedky z deblokácie sa preúčtovali do príjmov štátneho rozpočtu. Informovala o tom Národná banka Slovenska.

Podľa predbežných dekádnych údajov poklesla peňažná zásoba M2 v septembri vo fixnom kurze roku 1993 medzimesačne o 8,2 mld. Sk a dosiahla 654,9 mld. Sk. Medziročná dynamika peňažnej zásoby sa v porovnaní s augustom spomalila o 1,1 percentuálneho bodu na 7,1 %. V porovnaní s východiskom roka vzrástla peňažná zásoba o 3,7 mld. Sk, a to predovšetkým v dôsledku zvýšenia vkladov v cudzej mene a termínovaných vkladov. Netermínované vklady a obeživo mimo bánk pritom poklesli.

Septembrové zníženie peňažnej zásoby M2 sa v rozhodujúcej miere uskutočnilo v subagregáte kvázipeniaze, kde poklesli vklady v cudzej mene ako aj termínované vklady. Kým od apríla vklady v cudzej mene zaznamenávali medzimesačné prírastky v celkovom objeme 13,2 mld. Sk, v septembri výraznejšie poklesli. Napriek tomu si však vklady v cudzej mene zachovávajú najvyššiu dynamiku rastu v rámci komponentov peňažnej zásoby.

Na poklese termínovaných vkladov sa takmer rovnakým objemom podieľali podniky i obyvateľstvo. Medziročné tempo rastu termínovaných vkladov sa síce v septembri zrýchlilo, avšak naďalej dosahuje nízku dynamiku rastu, v priemere o 3,3 % od začiatku roka. Pokles netermínovaných vkladov bol sústredený v podnikových vkladoch, kým vklady obyvateľstva vzrástli. Medziročné tempo ich rastu počas roka charakterizuje klesajúca tendencia. Súviselo to so základňou v rovnakom období minulého roka, keď došlo k účtovnému presunu vkladov v dôsledku ukončenia výkazníctva v Devín banke.

Obeživo mimo bánk medzimesačne mierne vzrástlo, avšak v medziročnom porovnaní došlo k ďalšiemu zníženiu tempa jeho rastu. V porovnaní s marcom 2002 poklesla ich medziročná dynamika takmer o 12 percentuálnych bodov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 1. 2025

USD 1,040 0,004
CZK 25,140 0,001
GBP 0,845 0,000
HUF 409,700 1,380
CAD 1,498 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS