ČLÁNOK


,

Inteligentné domy
25. októbra 2002

Je ráno. Namiesto rinčiaceho budíka vás budia jemné tóny Mozartovho husľového koncertu. Závesy na oknách sa potichučky rozostupujú a do spálne prúdi svetlo. Začína automaticky pracovať klimatizácia. Podľa počasia za oknom vyhrieva alebo ochladzuje teplotu v miestnostiach. Na monitore máte pripravený prehľad ranných správ a predpoveď počasia.

V kuchyni sa medzitým uvarila káva. Pri nej si na monitore prezriete okolie domu a skontrolujete situáciu v detskej izbe. Signál z poštovej schránky vás upozorní na poštu. Idete si po noviny a zatiaľ sa na záhradke spúšťa zavlažovací systém.

Príjemne naladený spokojne odchádzate do práce. Bývate v inteligentnom dome, ktorý sa dokáže o seba postarať aj v čase neprítomnosti majiteľa.

Pokračujme v simulovaní bývania v i-dome. Charakterizuje ho pohodlie a bezpečnosť. Ak by sa niekto pokúsil narušiť pokoj domu, spustí sa alarm a inteligentný „správca“ domu vykrúti číslo vášho mobilu a polície. Popoludní vám príde SMS – správa, že sa vrátili zo školy deti (sú identifikované napríklad podľa magnetických kariet, ktorými sa odomykajú predné dvere). Po ich príchode sú zablokované nebezpečné spotrebiče, okná vo vyšších poschodiach a deaktivované nevhodné televízne kanály.

Opúšťate pracovisko a neviete sa dočkať príjemného kúpeľa? Nič jednoduchšie: jeden príkaz a po návrate vás čaká napustená vaňa alebo vyhriaty bazén. Už aby ste boli doma. Senzor otvára vášmu automobilu bránu, garážové vráta a rozsvecuje svetlá vonku i v dome.

Je večer. Svetlá sa tlmia, rolety a závesy zaťahujú. Na domácom kine sa odvíja dej seriálu, ktorý systém nahral cez deň. Chce sa vám spať. Jedným tlačidlom vypínate všetky svetlá v dome a pokojne zaspávate.

Systém ešte dáva pokyn elektrickým spotrebičom, ktoré nemusia fungovať v konkrétnom čase (práčka, umývačka riadu). Spúšťa ich v čase, keď je elektrická energia najlacnejšia.

Pridaná hodnota

Hoci sa o inteligentných domoch zvykne hovoriť ako o prototypoch, viaceré prvky ich riadiaceho systémy sú už aj v strednej Európe dostupné dávnejšie. Na slovenskom a českom trhu sa objavili pred 6 – 8 rokmi. Samozrejme, neboli a stále ešte nie sú lacnou záležitosťou, ale treba si uvedomiť, že práve ony predstavujú pridanú hodnotu domu. Samotná stavba zvyčajne nebýva žiadne honosné a rozľahlé sídlo. Pravda však je, že vývoj inteligentných domov v posledných piatich rokoch značne pokročil. Do hry vstúpil predovšetkým internet a mobilná komunikácia.

Prvý internetom ovládaný dom postavil pred niekoľkými rokmi v Kalifornii, dodnes ho obýva istý – pre novinky zanietený – milionár. Dnes sa vari najviac prototypov tzv. Futurelife-house, EHII (Electronic Home Information Infrastructure) či InHouse koncentruje hlavnom meste Veľkej Británie – v Londýne (12). V Európe sa ďalšie nachádzajú vo Švajčiarsku, Francúzsku, Belgicku, Taliansku či Švédsku. Samozrejme, nechýbajú v Japonsku, no stretnete sa s nimi aj v Južnej Amerike, Singapure, Austrálii i na Novom Zélande.

Vizitka prestížnych IT firiem

Na vývoji a prevádzke i-domov sa podieľa viacero prestížnych IT firiem. V USA je to napríklad skupina spoločností Cisco, Hewlett-Packard, Panasonic, Sun, Honeywell a Echelon. V Japonsku sa do modelu EHII pustil samotný koncern Matschushita.

Stredoeurópan si najbližší inteligentný dom, ktorého riadiaci systém je založený na využití internetu (PROFIT č. 01/2002), môže prezrieť neďaleko Viedne. Verejnosti ho sprístupnili len vlani ako súčasť vzorovej štvrte rodinných domov Blaue Lagune. Tunajšie domy predstavujú inšpiráciu pre budúcich staviteľov. Dajú sa dokonca objednať. I-dom má necelých 118 štvorcových metrov, dve poschodia a stavba na kľúč stojí zhruba 129 400 eur (12,940 mil. Sk). Jeho hodnota sa môže zvyšovať podľa toho, pre akú doplnkovú techniku sa majiteľ rozhodne. Dom nie je prototypom z laboratória, ktorákoľvek zo súčastí zabezpečujúcich jeho prevádzku je dostupná užívateľom v Rakúsku. Bežnému našincovi však ceny budú pripadať privysoké.

Spoločnosť Cisco Systems, ktorá bola hlavným realizátorom i-domu v Blaue Lagune a zabezpečovala technologické zariadenia, spolupracovala s 25 partnermi. Boli medzi nimi okrem dodávateľov elektroniky aj napríklad výrobcovia inteligentnej bielej techniky (chladnička s čítačom čiarového kódu od firmy Whirpool).

Voliteľné programy

Dobré ráno – príjemné budenie, optimalizácia prostredia, ranný informačný servis.

Odchádzame – pri zamknutí domu sa aktivizuje bezpečnostný systém. Kúrenie na udržiavacom minime, žalúzie a okná sa dostanú do naprogramovej pozície. Obyvateľ i-domu nemusí myslieť na všetky drobnosti, ktoré treba vykonať pri opustení domu.

Sme doma – bezpečnostný systém je deaktivovaný, žalúzie vytiahnuté, kúrenie a osvetlenie funguje.

Dobrú noc – svetlo zhasne, hudba sa vypne, bezpečnostný systém v stave bdelosti.

Dovolenka – polievanie záhrady podľa počasia, žalúzie sa sťahujú a vyťahujú, okná sa otvárajú a zatvárajú. Svetlo sa rozsvecuje a zhasína, ako keby bol dom obývaný.

Práve zásluhou internetu a mobilných telefónov (prostredníctvom SMS a WAP služby) je i-dom ovládateľný z ktorejkoľvek časti zemegule. Z hotelovej izby rovnako dobre ako z práce.

Zákazníkov špičkových i-domov je však stále málo. Podľa odborníkov majú ľudia strach z prepletenca káblov, zásuviek a adaptérov. A tak sa hľadá optimálne riešenie, ktoré by odstránilo túto bariéru. Dôvodom pre pomalý rozvoj trhu s inteligentnými domami je aj potreba vývoja takého softvéru, ktorý by zabezpečoval komunikáciu medzi produktmi rôznych výrobkov.

Solventnejší stavitelia však stále viac využívajú jednotlivé prvky. V centre záujmu sú najmä bezpečnostné systémy.

Snímky: internet, archív redakcie

Anatómia inteligentného domu

(schému možno doplniť napríklad o kuchynský manažment, domácu kanceláriu, zábavný program a pod.)

1 Počítačová kontrola domu – vďaka špeciálnemu softvéru si majiteľ môže naprogramovať, ovládať a sledovať osvetlenie, elektrické spotrebiče, bezpečnostné zariadenia, audio a video techniku, klimatizácia a pod.

2 Kontrolný panel – v prípade nebezpečenstva rozsvieti všetky svetlá v dome. Ovládacie panely sú dnes umiestnené v každej miestnosti.

3 Bezpečnostný systém – aktiváciou alarmu a svetiel odhalí systém votrelca a upúta pozornosť obyvateľov domu, zatiaľ čo systém privoláva pomoc (políciu, majiteľa).

4 Vonkajšie reflektory s detektorom pohybu – odhalia návštevníkov a vyšlú signály na rozsvietenie vonkajších svetiel.

5 Senzory s infračervenými lúčmi – inštalované v okolí domu vytvárajú neviditeľnú detekčnú zónu. Detektory pohybu rozoznajú falošný poplach spôsobený zvieratami alebo padajúcim lístím.

6 Videokamery – vstupná videokamera umožňuje sledovať, kto stojí pred dverami. Ďalšie bývajú umiestnené tak, aby zachytávali okolie domu.

7 Ohlasovací telefón – umožňuje tiež vstup do domu.

8 Svetelný senzor – monitoruje úroveň vonkajšieho osvetlenia. Keď sa zotmie, automaticky rozsieti vonkajšie osvetlenie a pri východe slnka zase zhasne.

9 Osvetlenie – zapínanie, tlmenie a zhasínanie osvetľovacích telies

10 Rolety, závesy – ráno vpúšťajú do izieb denné svetlo, večer zabezpečujú súkromie.

11 Klimatizácia – počas neprítomnosti zvyčajne pracuje na minime, aktivuje sa pred príchodom obyvateľov, ktorí tak vstupujú do príjemne vyhriatych priestorov.

12 Zavlažovanie – senzor vlhkosti zabraňuje plytvaním vodou, pri mraze uzatvára prívod vody.

13 Ohrev vody v bazéne.

14 Audio – video systém v celom dome.

15 Filter – bráni úniku alebo vstupu signálu z vedľajších objektov.

16 Ochrana zariadení v dome (v čase energetickej špičky).


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS